Angela Merkel elmagyarázta Erdogannak, hogy az ellenzék is hozzátartozik a demokráciához

külföld
2017 február 02., 16:43
comments 97

Angela Merkel először találkozott  Recep Tayyip Erdogan elnökkel Ankarában a tavaly júliusi puccskísérlet óta. Mivel a német kormány nem hagyta szó nélkül, hogy Erdogan tömeges megtorlásokat indított a puccskísérlet után, annyira megromlott a viszony a két ország között, hogy az már a a menekültügyi paktumot is veszélyeztette. Ráadásul a megtorlások miatt 40 török katona kért menedékjogot, aminek szintén nem örültek Erdognék.Fotó: AFP/Adem AltanAnnak ellenére, hogy békülni ment, Merkel figyelmeztette a török elnököt, hogy ne kémkedjenek Németországban Fetullah Güllen követői után, mert a német állam fel fog lépni a jogsértések ellen. Törökország azt követelte a német hatóságoktól, hogy adják ki neki azokat a gülenistákat, akik ellen nyomozást indítottak.

Arra a kérdésre, hogy Németország kiadja-e a törököknek, Merkel azt mondta, ez a bíróságokra tartozik. A mostani bírósági ítéletek szerint bizonyos feltételek mellett nem lehet kiadni őket. Elmondta, hogy a német kormány tiszteletben fogja tartani a bíróság döntéseit. Hozzátette, hogy Németország ugyanolyan elkötelezett a terrorizmus és a jogsértések elleni harcban, mint ahogy az Törökországtól elvárható

Fotó: AFP/Kayhan Ozer / Anadolu Agency
photo_camera Fotó: AFP/Kayhan Ozer / Anadolu Agency

A német kancellár arra is felszólította Erdogant, hogy a puccskísérlet feldolgozásának időszakában is tartsák tiszteletben a szabadságjogokat és a hatalommegosztást, mert „az ellenzék ugyanúgy hozzátartozik a demokráciához”. Merkel csütörtök este a török ellenzéki pártok képviselőivel is találkozott. A török ellenzék korábban azzal vádolta Merkelt, hogy a csütörtöki látogatásával csak segít Erdogannak a kampányban.

A találkozón Merkel azt mondta, hogy az elnöki rendszer bevezetéséről szóló, áprilisi népszavazást az EBESZ megfigyelőinek kellene ellenőrizniük. Erdogan megvédte az alkotmánymódosítást, azt mondta, szó sincs a hatalommegosztás felszámolásáról, mint ahogy attól az ellenzék parázik. (FAZ/Süddeutsche Zeitung)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.