Éjjel a lakásából vittek el a rendőrök egy héthónapos terhes nőt. Azért döntöttek így, mert hiába akarták gyanúsítottként kihallgatni, nappal nem érték el az asszonyt.
Az éjszakai előállítás még 2010 március elsején történt, de a bíróság - egyelőre nem jogerősen - csak most döntött egy félmilliós kártérítésről.
A nőt képviselő Helsinki Bizottság tájékoztatása szerint az asszony ugyan már kettőkor a rendőrségen volt, mégis csak reggel 8-kor kezdték el kihallgatni. Ott már gyorsan tisztázta magát, és a nyomozást később gyorsan megszüntették vele szemben.
Hiába tudták, hogy az asszony terhes, az alatt a pár óra alatt, amíg bent tartották, több szabálytalanságot is elkövettek a rendőrök. Olyan fogvatartási szabályokat is megszegtek, amelyek nem csak terhesekre vonatkoznak. Az egyébként kötelező ruházat-átvizsgálását nem egy zárt szobában, hanem az előállító körlet folyosóján végezték, a nőt nem vizsgálta meg orvos, mielőtt az előállító helyiségbe helyezték, maga a zárka pedig, ahová a várandós asszonyt helyezték, nagyon rossz állapotban volt.
A terhes nő panaszt tett, de a rendőrség csak az előállítás hosszának indokolatlanságát ismerte el. Az asszony ezt nem hagyta annyiban, pereskedni kezdett. Az ügye eljutott egész a Kúriáig, míg végre a rendőrség 2014-ben azt is elismerte, hogy meg kellett volna vizsgáltatni az ügyfelünket orvossal az előállító helyiségbe helyezést megelőzően, valamint a folyosón végrehajtott ruházat-átvizsgálás is sértette az emberi méltóságát.
Ezután az asszony kártérítési pert indított a Budapesti Rendőr-főkapitányság ellen. Az elsőfokú bíróság elhúzódó bizonyítási eljárást követően nem jogerősen 500 ezer forint kártérítést ítélt meg a napokban az előállítás indokolatlan hossza és az emberi méltóságot sértő ruházat-átvizsgálás miatt. Az ítélet nem jogerős.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.