Legalább hét hónapja folytat megfigyeléseket az Egyesült Államokban egy nyugat-európai, tehát elvben szövetséges titkosszolgálat, írja a Newsweek. A lap értesülései szerint ez a titkosszolgálat is elfogott egy beszélgetést Trump hétfőn lemondott nemzetbiztonsági főtanácsadója, Michael Flynn és egy, az Egyesült Államokban élő orosz tisztviselő között. Azt a lap nem tudta kideríteni, hogy Flynn és az oroszok washingtoni nagykövete közti, Flynn lemondásához vezető telefonebszélgetésekről volt-e szó.
A meg nem nevezett nyugat-európai ország titkosszolgálata mellett egy balti állam titkosszolgálata is adatokat gyűjt Trump kormányáról és cégének vezetőiről. A balti államok idegessége érthető, ők lehetnek a legnagyobb vesztesei annak, ha az Egyesült Államok engedékenyebbé válna Oroszországgal szemben.
Vlagyimir Putyin az Ukrajnában élő orosz kisebbség védelmével indokolta beavatkozását az ukrán politikába. Ukrajnában 17 százalék az oroszok aránya a népességben. Észtországban és Lettországban 24, illetve 27 százalék, ezért joggal tartanak attól, hogy ha a Nyugat megszüntetné az ukrajnai háború miatti szankciókat Oroszország ellen, az ezen felbátorodva esetleg a balti államokban kezdhet kavarni.
A Newsweek értesülései szerint az európai hírszerési adatokat Európán belül biztosan megosztották egymással a titkosszolgálatok. Forrásaik szerint Theresa May brit kormányfőt tájékoztatták a megfigyelésekről Trumppal való találkozója előtt, ahogy Angela Merkel német kormányához is eljuttatták a részleteket. Az viszont nem tisztázott, hogy ezeket az értesüléseket az amerikai társszervekkel is mind megosztják-e. (Via Newsweek)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.