Megvitatták hétfőn a londoni alsóház képviselői azt a két petíciót, amelynek kezdeményezői Donald Trump amerikai elnök nagy-britanniai állami látogatásra szóló meghívásának visszavonását, illetve fenntartását követelik.
Az állami látogatás elleni petíciót hétfő estig 1,86 millióan, a meghívás mellett érvelő petíciót 313 ezren írták alá.
A brit törvények alapján a parlamentben tárgyalási időt kell biztosítani minden olyan közérdekű petíciónak, amelyet legalább 100 ezer brit állampolgár hitelesen aláír.
A vita idején több ezren tüntettek a londoni parlamentnél, Trump látogatása ellen tiltakozva. A tüntetés zaja az ülésteremben is jól hallható volt.
A brit külügyminisztérium képviselője a hétfő estébe nyúló háromórás vita után közölte, hogy a kormány nem vonja vissza a meghívást.
A meghívás elleni petíció január végén indult annak érdekében, hogy Nagy-Britannia ne fogadja állami látogatáson, vagyis II. Erzsébet királynő vendégeként az amerikai elnököt.
A meghívást Theresa May brit miniszterelnök adta át az uralkodó nevében múlt havi washingtoni látogatásán, és Trump el is fogadta.
A brit kormány és a parlament hivatalos petíciós honlapján megjelent tiltakozó felhívás kezdeményezői szerint Trumpot nem lenne szabad állami látogatásra meghívni, mivel ez kínos helyzetbe hozná II. Erzsébet királynőt. A petíció szerint az amerikai elnököt a nőkkel szemben tanúsított, alaposan dokumentált megvető magatartása és közönséges megnyilvánulásai alkalmatlanná teszik arra, hogy Őfelsége fogadhassa.
A támogató petíció szerint ugyanakkor Trumpot a szabad világ vezetőjeként megilleti az állami látogatással járó megtiszteltetés, annál is inkább, mivel Nagy-Britannia a szólásszabadság híve, és nem hisz abban, hogy a más véleményen lévőkbe bele kellene fojtani a szót.
A hétfő esti alsóházi vita jelképes jelentőségű volt, formális szavazást a képviselők nem tartottak, és állásfoglalásaik nem kötelezik a kormányt cselekvésre a meghívás ügyében.
A vitában az állami látogatásra szóló meghívást ellenzők - főleg az ellenzéki Munkáspárt, a Liberális Demokraták, illetve a Skóciában kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) - képviselői olykor szenvedélyes hangvételű felszólalásokban fejezték ki nemtetszésüket Trump meghívása miatt.
Az egyik munkáspárti képviselő gusztustalan, bigott embernek nevezte Trumpot.
Az SNP egyik képviselőnője kijelentette: a meghívással a brit kormány legitimálja Trump szexista, rasszista, idegengyűlölő retorikáját.
A Liberális Demokraták felszólalója katasztrofálisan elhibázott döntésnek nevezte az amerikai elnök meghívását.
A konzervatív párti kormány nevében Alan Duncan külügyi államtitkár mindazonáltal kijelentette: London hivatalos álláspontja szerint minden lehetséges eszközt fel kell használni arra, hogy a brit kormány megtalálja a közös hangot Donald Trumppal.
Duncan szerint ezért Trump nagy-britanniai állami látogatásának „meg kell történnie, és meg is fog történni, és amikor megtörténik, az Egyesült Királyság udvarias és nagyvonalú vendéglátásban részesíti Trump elnököt”. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.