Napi két óra alvással beérhetik a vadon élő elefántok

ÁLLAT
2017 március 01., 22:06

Ezt állítja legalábbis egy tanulmány, ami most jelent meg a PLOS ONE folyóiratban. A kutatók életfunkciókat megfigyelő eszközt szereltek két vadon élő nőstény elefántra egy botswanai rezervátumban, aminek segítségével nyomon követhették az állatok alvási szokásait. 

Ugyan ez egy meglehetősen kis mintán elvégzett kísérlet, de még így is ritkaságszámba megy, mivel meglehetősen nehéz a vadon élő elefántokat természetes életkörülményeik között megfigyelni. 

Az már rég kiderült, hogy a fogságban élő elefántok alvásidejével nem túlságosan releváns a vadon élő rokonokhoz képest, a korábbi megfigyelések pedig nem igazán tudtak különbséget tenni a pihenés és a tényleges alvás között. 

Pedig a kutatás vezetője, a dél-afrikai Witwatersrand Egyetemről érkező Paul Manger szerint ha jobban értenénk az elefántok természetes alvási szokásait, többet lehetne tenni az állatok védelmében is. 

A kutatók összesen 35 napon át figyelték a távolból az elefántok napi tevékenységét, és arra jutottak, hogy a vadon élő elefántok tényleg jóval kevesebbet alszanak, mint fogságban élő társaik, akik három és hét óra között alszanak átlagban. A vadon élő társak viszont a mostani adatok alapján még kevesebbet, napi két órát alhatnak, és eltelhet úgy két nap, hogy nem is alszanak egyáltalán. 

Merger szerint a magyarázatot az ételben kell keresni: egy kifejlett afrikai elefánt napi 3-400 kilogrammnyi élelmiszert is elfogyaszt. És míg az állatkertben házhoz hozzák a bálákat, a szabadban mindez mozgást igényel, napi több tucatnyi kilométert is akár. 

A kutatás következő fázisában hím elefántokat szeretnének majd megfigyelni, de mivel ők jóval nagyobb területeket járnak be, nehezebb adatokat gyűjteni róluk. (Mashable)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.