Egy rakás antibiotikumot nyerhetünk ki a komodói sárkánygyík véréből

Egészségügy
2017 március 03., 15:31

Amerikai kutatók a virginiai George Mason Egyetemen kimutatták, hogy a Földön élő legnagyobb gyíkféle, a komodói sárkány (másik nevén komodói varánusz) véréből rengetegféle értékes antibiotikum nyerhető ki. A kísérletükben kimutatták, hogy a varánuszok vérében található antimikrobiális peptidek tökéletesen alkalmazhatóak a fertőzések elleni harcban.

photo_camera Forrás: Wikipédia

A varánuszok vérében lévő antimikrobiális peptidek a legerősebbek az állatvilágban. Annyira eredményesen irtják a fertőzéseket, hogy a ha egy másik állat megharapja sárkánygyíkokat, a sebeik nem fertőződnek el. (Közben egyébként a varánuszok szájában annyi baktérium van, hogy ha viszont ők harapnak meg valamit, akkor az az állat minden bizonnyal belehal a fertőzésekbe.)

Az amerikai vizsgálatok szerint a varánuszok vérében lévő 48-féle antimikrobiális peptid használható lenne minden eddiginél erősebb antibiotikumok előállítására is. (Economist)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.