A szombati EU-csúcson az ír miniszterelnök kérésére napirendre veszik Észak-Írország ügyét a tagállamok vezetői. A csúcson a brit miniszterelnök nem vesz részt, mert a téma a Brexit kezelése lesz.
Az ír kérésnek megfelelően az Európai Tanács várhatóan nyilatkozatot ad ki arról, hogy amennyiben Észak-Írország kilépne az Egyesült Királyságból és Írországhoz csatlakozna, akkor a terület automatikusan az EU része lesz. Ez technikailag úgy nézhet ki, mint ahogy az NDK beolvasztásával az egységes Németország is az EU (illetve akkor még EGK) tagja lehetett.
A tanács azt állítja, hogy ezzel ők nem sürgetik Észak-Írország kiválását, csak jelzik, mi lenne ha ez megtörténne.
Az 1998-as, észak-ír békét biztosító Nagypénteki Megállapodás elvi lehetőséget ad arra, hogy egy párhuzamosan megtartott írországi és észak-írországi népszavazás dönthessen a sziget egyesítéséről.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.