A Politico tudósítása szerint az Európai Néppárt szombati ülésén nem merült fel, hogy kidobják a Fideszt a pártszövetségből a CEU-törvény miatt, ugyanakkor Manfred Weber frakcióvezető arra szólította fel Orbán Viktort, hogy tartsa tiszteletben a tudomány szabadságát, és ne viselkedjen úgy, mint a lengyel kormány.
A frakcióvezető szerint bár a magyar miniszterelnök nem kapott határidőt, egyértelművé tették neki, hogy következményei lesznek, ha nem változtatja meg a CEU-val szembeni irányvonalát.
„Már csak rajta áll, hogy ezen elgondolkozzon, és remélhetőleg megtalálja a jó megoldást. Meg kell változtatnia a viselkedését, ez az, amit elvárunk tőle”- nyilatkozta Manfred Weber a találkozó után a Reutersnek.
Szombat reggel az Európai Néppárt frakciója zárt ülést tartott, hogy rávegyék Orbán Viktor a CEU ellen hozott törvény módosítására. Siegfried Muresan, a Néppárt szóvivője a Politicónak azt mondta, Orbánnak szankciókkal kell számolnia, ha nem veszi figyelembe a brüsszeli figyelmeztetést, és nem tartja be az EU szabályait.
A találkozó után Siegfried Muresan már arról beszélt, Orbán Viktor elkötelezett amellett, hogy teljesítse az Európai Bizottság feltételét, vagyis hogy ne zárjon be a CEU.
Joseph Daul, az Európai Néppárt elnöke azt mondta, miután a Néppárt elnöksége „nyílt és őszinte" beszélgetés folytatott Orbán Viktorral, azt követelték a Fidesztől és a magyar hatóságoktól, hogy tegyenek meg mindent azért, hogy teljesítsék az Európai Bizottság elvárásait. Az Elnök szerint a magyar miniszterelnök azt mondta, Magyarország ennek megfelelően fog cselekedni.
Az Európai Néppárt az Orbánnal folytatott tárgyalás után kiadott egy szokatlanul kemény közleményt, amelyben kifejti, hogy az Európai Bizottság értékelése egy a magyar civilek és egyetemek képviselőivel folytatott tárgyalások után arra jutottak, hogy a Fidesszel folytatott párbeszéd önmagában már nem elég.
Közölték, hogy a Néppárt elnöksége a tárgyaláson világossá tette a magyar miniszterelnöknek, hogy nem tűri, hogy korlátozzák a szabadságjogokat és figyelmen kívül hagyják a joguralmat.
Kikötötték, hogy a CEU maradjon nyitva, a magyar kormány függessze fel a határidőket és kezdjen tárgyalni az Egyesült Államokkal.
Hangsúlyozták azt is, hogy a civil szervezeteket az egészséges demokráciák alkotóelemeinek tekintik, mivel a társadalmat képviselik, ezért tiszteletben kell tartani őket.
Az Európai Néppárt ugyanakkor a Nemzeti Konzultáció EU-ellenes retorikáját is elfogadhatatlannak tartja. A legkeményebb kritikát pont az „Állítsuk meg Brüsszelt!”- plakátok miatt fogalmazták meg:
„Elfogadhatatlan szintre jutott a támadássorozat, amelyet a Fidesz évekkel ezelőtt indított Európa ellen. Ez a konzultáció súlyosan félrevezető.”
Emlékeztették a magyar miniszterelnököt, hogy az Európai Uniót az Európai Néppárt képviselői alapították. Hozzátették, hogy a döntéseket,a melyek Brüsszelben születnek, az európai kormányok, így a magyar kormány és az Európai Parlament, így a magyar emberek képviselők közösen hozzák.
Orbán Viktor magával vitte Brüsszelbe Rogán Antalt is, aki azt mondta, hogy a miniszterelnök a találkozón megerősítette, hogy Magyarország kész minden kérdésben folyamatosan tárgyalni az Európai Bizottsággal.
„Tehát bármilyen jogi eljárás indul ellenünk, akkor a kormány minden egyes jogi érvet, amit az Európai Bizottság közöl azt természetesen komolyan fontolóra vesz”- nyilatkozta a köztévének a propagandaminiszter.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.