Görögország és nemzetközi hitelezői kedd hajnalban megállapodtak arról, hogy milyen újabb reformlépéseket kell tennie a kormánynak ahhoz, hogy stabilizálja, és növekedési pályára állítsa a gazdaságot.
A görög pénzügyminiszter szavai szerint "felszállt a fehér füst, megnyílnak a hitelezők pénzcsapjai, jön az újabb támogatás".
A most lezárult tárgyalásokon egyebek között arról született megállapodás, hogy csökkentik a nyugdíjakat 2019-től, valamint szűkítik az adómentes termékek és szolgáltatások körét. Ezekkel a lépésekkel a GDP 2 százalékának megfelelő megtakarítást terveznek elérni.
A mostani egyezség még nem jelenti azt, hogy automatikusan megy a pénz Athénba, előbb a görög parlamentnek is jóvá kell hagynia a megállapodást. A törvényhozásnak azonban nincs sok ideje, mivel Görögországnak júliusban 7,5 milliárd eurónyi tartozást kell rendeznie.
Rendkívül pozitív fejlemény, hogy a görög kormánynak sikerült előzetes megállapodásra jutnia a nemzetközi hitelezőkkel az újabb reformlépésekről, az egyezség ugyanis megnyitja az utat a harmadik mentőcsomag második felülvizsgálatának lezárása előtt, ami szükséges a következő hitelrészlet átutalásához - közölte kedden Pierre Moscovici uniós gazdasági és pénzügyi biztos.
Amennyiben a görög hatóságok időben teljesíteni tudják a vállalásaikat, a megállapodást már az Eurócsoport következő ülésén elfogadhatják
"Ideje lezárnunk a megszorítások hosszú és nehéz időszakát. Ezzel az egyezséggel a stabilitás, a munkahelyteremtés és a növekedés új korszakát kell megkezdenünk Görögország, illetve az euróövezet egésze érdekében" - hangsúlyozta Moscovici közleményében. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.