Az Amnesty International jelentése szerint az amerikai hadsereg mintegy egymilliárd dollár értékű hadi felszerelés nyomát veszítette el Irakban az elmúlt években, és a nemzetközi szervezet szerint félő, hogy a fegyverek és egyéb felszerelések egy része már rég az Iszlám Állam és Irán által támogatott milíciák kezébe kerülhetett.
Az AI többek között egy birtokukba került 2016-os kormányzati belső jelentésre hivatkozva állítják azt, hogy a védelmi minisztérium nem tartotta pontosan nyilván, hogy az Irakba küldött fegyverek és katonai eszközök hova kerültek pontosan.
Patrick Wilcken, az AI nemzetközi fegyverkereskedelmi kutatója szerint a jelentés megmutatja, hogy mennyire elhibázott és potenciálisan veszélyes az a rendszer, melyben több millió dollárt érő fegyverek sorsát felügyelik. Ráadásul komoly probléma, hogy mindez Irakban történt, ahol amúgy is komoly gondot jelent a súlyos korrupció a hadsereg és a kormány környékén. Emiatt pedig könnyen előfordulhatott, hogy a fegyverek egy része dzsihádisták kezében kötött ki.
Nem új problémáról van szó, az AI évek óta jelentet meg hasonló jelentéseket, az amerikai védelmi minisztérium pedig már 2007-ben ígéretet tett egy szigorúbb ellenőrzőrendszer bevezetésére.
A mostani jelentés részleges, hibás, nem követhető nyilvántartásokról ír, és azt is szóvá teszik, hogy nincsenek világos tervek arra nézve, hogy a kormány hogyan kövesse nyomon az iraki hadseregnek küldött eszközök sorsát.
Több millió dollár értékű fegyvereket küldeni egy fekete lyukba, majd pedig remélni a legjobbat nem egy életképes terrorizmusellenes stratégia, ez egyszerű felelőtlenség.
– mondta még el Wilcken. (Financial Times)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.