18 góllal a horvát bajnokság legeredményesebb támadója lett Futács Márkó. Ő az első, aki nem délszlávként lett gólkirály a horvátoknál.
Futács nagy tehetségként indult, 19 évesen szerződtette a Werder Bremen, bemutatkozott ugyan a felnőtteknél egy szuperkupa meccsen, de bajnokin nem kapott lehetőséget, a tartalékcsapatban játszott, aztán kölcsönadták a német másodosztályba, majd az angol másodosztályban több csapatnál is megfordult. Négy év után az NBI-ben kötött ki, a Diósgyőrben. 23 évesen itt játszotta legelső felnőtt első osztályú bajnokiját. Egy évvel később elvitte a török elsőosztály újonca, a Mersin. 30 meccsen négy gól szerzett, de megsérült a térde, a csapata is kiesett. Sérülten vette meg a horvát Hajduk Spilt, az első fordulókban még nem is tudott pályára lépni. Aztán élete szezonját futotta, és lett gólkirály, a csapata pedig a találatainak köszönhetően bronzérmet ért el.
Futács már 27 éves. Ő is tagja volt annak a magyar utánpótlás válogatottnak, amelyik 2009-ben Egyiptomban bronzérmet nyert. Sokan attól a csapattól várták a magyar foci feltámadását. Miután a vébé-harmadik U-20-as csapat játékosai már 27-28 évesek, kijelenthető, hogy ez nem jött be. A tavalyi Európa-bajnokságon részt vevő csapatból csak Gulácsi Péter és Németh Krisztián volt ott Egyiptomban.
A friss horvát gólkirály Futács Márkó is mindössze háromszoros felnőtt válogatott, még 2014-ben, Pintér Attila kapitánykodása alatt kapott lehetőséget, barátságos meccseken. A kiváló idénye ellenére Bernd Storck nem hívta be az oroszok és Andorra ellen készülő keretbe (a honvédos Eppel Márton, Priskin Tamás és Szalai Ádám a három csatár). Németh Krisztián sincs a keretben, az egykori bronzos U-20-asok közül csak Gulácsi Péterre számít a szövetségi kapitány.
Futács mellett a Leipzig kapusa, Gulácsi Péter és a másik kapus, Megyeri Balázs, akik nemzetközi mércével mérve is elértwk valamit.
Gulácsit a Liverpool fiatalon szerződtette, de nem védhetett a csapatban, az angol másodosztályban lépett pályára, aztán Ausztriába szerződött, a Salzburggal kétszeres osztrák bajnok és kupagyőztes lett, majd Németországban a szintén red bullos Leipziggel előbb feljutott az elsőosztályba, majd újoncként másodikak lettek.
Koman Vladimir és Németh Krisztián kapott rendszeresen lehetőséget a magyar válogatottban, de mindkettejük karrierjük megrekedt. Koman 15 évesen már NBII-es játékos volt, Olaszországban 18 évesen bemutatkozott a Sampdoriában, viszonylag rendszeresen játszott is, pályára lépett, sőt, gólt is lőtt az Európa Ligában, de nem tudta állandósítani a helyét. Elment Oroszországba, aztán Futácshoz hasonlóan egy rövid időszakra ő is Diósgyőrben kötött ki, ahhonan Törökországba szerződött. Most a tökutolsó Adanspor játékosa. 36-szoros válogatott, de most nagyon messze van attól, hogy valaha újra válogatott legyen.
Németh Krisztián 30-szoros felnőtt válogatott, rá talán még számít majd Bernd Storck, de az Al-Gharafában 28 évesen jelenleg elpocsékolja a karrierjét. Németh-et fiatalon szerződtette a Liverpool, a felnőtteknél viszont csak felkészülési meccsen játszott, aztán elkezdték kölcsönadni, játszott Görögországban, ő is visszajött Magyarországra, a másodosztályba az MTK-hoz, majd Hollandiába ment. Amerikában magára talált, remek idénye volt, mégis elszerződött Katarba, onnan nem tudott tovább lépni.
Korcsmár Zsolt, 24-szeres válogatott. Ő is volt légiós, Norvégiában az első osztályban, Németországban a másodikban. Most a Vasasban játszik. Télen vitte volna a dán Midtjylland, de a Vasas nem engedte el. Storck alatt nem volt válogatott, nyáron légiósnak áll, hogy több időt tölthessen norvég feleségével.
Varga Roland a Győrrel és a Fradival is nyert bajnokságot, Olaszországban a másodosztályban légióskodott egy ideig, aztán ő is hazajött, a Fradiban játszik. Négyszeres válogatott, Pintér Attilánál kapta meg a lehetőséget 2014-ben.
Simon Ádám Dárdai Pálnál lett válogatott az oroszok elleni barátságos meccsen, aztán még két alkalommal, de Storck nem számol vele. Volt légiós is, de hiába vette meg a Palermó, nem léphetett pályára a Seria A-ban, kölcsönadták a másodosztályba, de ott is csak két meccset kapott. Aztán visszaigazolt a Videotonba, onnan kölcsönadták, a Gyirmótnak, amivel most kiesett az NBI-ből.
Megyeri Balázst a svédek elleni barátságos meccsen állította kapuba Storck. Az U-20-as csapatól neki van a legtekintélyesebb nemzetközi eredménylistája, 5-szörös görög bajnok, kupagyőztes az Olympiakosszal, védett a BL-ben is. A spanyol kalandja nem jött össze, mindössze két kupameccsen kapott lehetőséget a Getafében, most a német másodosztályban szerepel. Válogatott kerettag.
Szabó János, a Paks védője egy dánok elleni barátságos meccsen lett válogatott, Pintér Attila irányítása alatt, még 2014-ben. Válogatott meccseinek a számát nem szaporította azóta. Ő a Paks örökös játékosa.
Debreceni András 2012-ben, Egervári Sándortól kapott egyetlen percet a csehek elleni barátságos meccsen. Külföldön nem játszott, a Honvédban, a Disógyőrben pályára lépett 11 nemzetközi kupameccsen, most a Vasas védője.
Kovácsik Ádám alacsonyabb osztályú olasz csapatokban védett, aztán szerződtette a Videoton.
Simon Andrást (Ádám testvérét) is vitte fiatalon a Liverpool, de nem volt esélye bemutatkozni a nagyoknál. Játszott a spanyol másodosztályban, Hollandiában tíz percet kapott az első osztályban, aztán hazajött.
Gosztonyi Andrást 2010-ben elvitte az olasz Bari, de alig kapott lehetőséget, aztán hazajött, a Videotonnal nyert bajnokságot. 2016-ban a lengyel bajnokságban lépett pályára pár meccsen. Most már a másodosztály Kisvárda játékosa.
Dudás Ádám. Az ő karrierjében alighanem több volt, de rendszeresen megsérült. Elvitte a Szpartak Moszkva, egy Európa-liga meccsen pályára is lépett (bajnokin nem), de hamar újra Magyarországon futballozott. Sérülései miatt most jelentette be visszavonulását.
Fél tucatnyian vannak. Balajti Ádám, Takács Péter, Tóth Bence, Zámbó Bence, Prénsinger Ádám, Kiss Máté.
Elég beszédes, hogy a Gyirmót úgy esett ki most az NBI-ból, hogy az egykori U-20-as reménységekből öten is ott játszottak (Kiss Máté, Présinger Ádám, Simon András, Simon Ádám, Szekeres Adrián).
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.