Abban nem volt vita a tudományban, hogy a madártojás a természet egyik legtökéletesebb létfenntartó rendszere, de arról, hogy pontosan miért olyan alakú, amilyen, már megoszlottak a vélemények. A tojások formája ugyanis nagyon is változatos. A kolibriféléké olyan, mint a tic-tac, a lummáké inkább könnycseppalakú, írja az NPR. A szinte teljesen gömbölyűtől a teljesen oválisig mindenféle forma, nagyon asszimetrikus, eliptikus is akad, mint a vándormadaraké.
Sokféle magyarázat született arról, hogy a tölcsérforma tojások nem gurulnak szét, ami hasznos, ha egy állat a sziklán fészkel, azon át, hogy a nyúltabb forma egybetereli a tojásokat, amiket így könnyebb inkubálni. Mígnem Mary Caswell Stoddard biológus és princetoni csapata el át nem 50 ezer tojást, amit aztán keresztreferált 1400 madárfajjal, hogy végül felismerje: a vándormadarak, így még a vízben nagy utat megtevő pingvinek tojásai mind nyúltabbak, míg mondjuk a tyúkféléké kerekded.
Ez Stoddard szerint logikus, mert a gyors vagy a hosszútávú repülés más fajta, vékonyabb, áramvonalasabb testalkatot követel. Az pedig azzal jár, hogy a hasüregükben préseltebben vannak a szerveik. Márpedig a tojás formáját meghatározó dolgok már itt, a hasüregben elkezdődnek. "Folyamatosan abban gondolkodtunk, hogy a tojások a fészekben való léthez alkalmazkodtak, pedig talán inkább a tojó madár testének formájához" - foglalta össze a vizsgálat eredményeit. (Via NPR)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.