A halálozások 4,5 százalékánál történik eutanázia Hollandiában

Egészségügy
2017 augusztus 03., 09:01
comments 138

2002-ben Hollandia lett az első ország a világon, ahol törvényessé vált az eutanázia. Azok vehetik igénybe, akik "elviselhetetlenül szenvednek", és nincs reményük a javulásra. Nem feltétel, hogy halálos betegségük legyen.

 "Úgy tűnik, egyre több páciens kéri az eutanáziát és egyre több orvos hajlandó a kérést teljesíteni" - mondta Agnes van der Heide, a rotterdami Erasmus Egyetem orvosi karának munkatársa, a kutatás vezetője.

A New England Journal of Medicine csütörtökön megjelent számában publikált, orvosi kérdőíveken alapuló tanulmány 25 évet tekintett át. A jelentés szerzői megállapították, "az eutanázia gyakorlattá vált Hollandiában, hogy az élet végi szenvedéstől megszabadítsák a pácienseket".

Az elemzés rámutatott, hogy 1990-ben, még mielőtt törvényessé vált volna, a halálozások 1,7 százalékában játszott közre aktív eutanázia, vagyis amikor az orvos közreműködött a páciens halálában, valamint asszisztált öngyilkossághoz halálos adag gyógyszer felírásával.

Az arány 2015-re 4,5 százalékra emelkedett. A páciensek túlnyomó többségének - 92 százalékának - súlyos betegsége volt, a többiek az öregség okozta egészségi gondokkal, a demencia korai stádiumával, pszichiátriai betegséggel vagy ezek közül többel is küzdöttek. Több mint egyharmaduk 80 év fölötti volt.

Van der Heide hozzátette, hogy a nem halálos betegen eutanáziát kérők aránya alacsony, ám növekedőben van. "Amikor az asszisztált halál egyre megszokottabbá válik az élet vége felé, akkor kockázatjuk, hogy az emberek egyre nagyobb hajlandóságot mutatnak arra, hogy kérelmezzék". 

A 2015-ben elhunytak mintegy 8 százaléka kért segítséget a távozáshoz, és ezek mintegy fele (a már említett 4,5 százalék) meg is kapta jóváhagyást, míg a korábbi években csak a kérelmek mintegy harmadát fogadták el. 

Az eutanázia már legális Belgiumban, Kanadában, Kolumbiában, Luxemburgban, Svájcban, Németországban és az Egyesült Államok hat tagállamában. (MTI, Washington Post)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.