A Szovjetuniónak nincs többé adóssága

külföld
2017 augusztus 21., 15:55
comments 88

Oroszország visszafizette Bosznia-Hercegovinának a volt Szovjetunió és Jugoszlávia közötti áruforgalomban keletkezett 125,2 millió dollárnyi szovjet adósságot, és ezzel rendezett minden tartozást, ami a szovjet korszakból maradt vissza – jelentette be az orosz pénzügyminisztérium.

A KGBP 70. születésnapja 1987-ben
photo_camera A KGBP 70. születésnapja 1987-ben

A törlesztésről Oroszország és Bosznia-Hercegovina március végén írt alá kormányközi megállapodást, ami július végén lépett hatályba. A törlesztés de facto augusztus 8-án, egy összegben történt meg.

A többi volt jugoszláv tagköztársasággal szemben fennálló szovjet tartozást Oroszország 2011 és 2016 között rendezte, az egyetlen kielégítetlen hitelező Bosznia-Hercegovina maradt. Moszkva egy 2003-ban aláírt sokoldalú memorandumban ismerte el a délszláv utódállamokkal szemben fennálló tartozását.

A Szovjetunió külső adósságállománya az 1991 végén történt széthullásakor 96,6 milliárd dollár volt, legalábbis Szergej Sztrocsak orosz pénzügyminiszter-helyettes ezt mondta egy 2007-es interjúban. Más források viszont más adatokat adtak meg, 67,8 milliárd és 140 milliárd dollár közötti összegben.

A volt államszövetség 12 volt tagköztársasága – a balti országok kivételével – megállapodott, hogy ennek törlesztését a széteséskori gazdasági teljesítőképességüknek megfelelő arányban osztják meg egymás között. Oroszországra, mint a Szovjetunió utódállamára 61,34 százaléka jutott. Hasonlóan döntöttek a közös vagyon elosztásáról is. De az orosz kormány 1993. április 2-án átvállalta az egész szovjet külső adósság törlesztését, cserébe azért, hogy a többi egykori köztársaság lemondott a volt közös kintlévőségekről. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.