Merkel szerint Németország nem mehet el szó nélkül amellett, ami a lengyel jogállammal történik

külföld
2017 augusztus 29., 12:58

A német kancellár hagyományos nyári sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, hogy a jogállamiság lengyelországi állapota komoly téma, mert az Európai Unión belüli együttműködés alapját a jogállami elvek alkotják. És Németország nem hagyhatja szó nélkül a jogállamisággal kapcsolatos lengyelországi folyamatokat.

Mint mondta, Berlin nagyon komolyan veszi az Európai Bizottság vonatkozó megállapításait, amelyekről részletesen tárgyal majd szerdán Jean-Claude Juncker bizottsági elnökkel.

Németország továbbra is jó kapcsolatot akar Lengyelországgal, de nem teheti meg, hogy "a béke kedvéért befogja a száját és nem mond semmit".

Akármennyire is fontos a tagállamok összetartása a brit uniós tagság megszüntetése (Brexit) miatt, a jogállamiságot nem lehet elhanyagolni, mert egy olyan együttműködési forma, amelyben az összetartást csak a jogállamiság feladásának árán lehet megőrizni, "már "nem az Európai Unió lenne"- mondta Angela Merkel.

A lengyel kormány hétfőn jelezte, hogy nem fog meghátrálni a brüsszeli kritikák hatására, és végig akarják hajtani a sokat vitatott igazságszolgáltatási változtatásokat. A külügyminisztérium hétfői közleménye szerint válaszukban részletes magyarázatokat szolgáltattak az Európai Bizottság kifogásaira, de szerintük a támadás eleve politikai, és nem jogi alapon zajlott ellenük. 

Közben a szlovén miniszterelnök, Miro Cerar már nyíltan arról beszélt, hogy részéről elfogadhatónak tartana szankciókat Lengyelországgal szemben. Mint mondta, ha valaki komolyan fenyegeti a jogállamiságot Európában, szükség esetén Szlovénia támogatja a szankciókat. (Politico, MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.