A Guardian birtokába jutott információk alapján a legismertebb csokoládégyártók vásárolnak azoktól a kakaókereskedőktől, melyek Elefántcsontparton működő illegális telepeken termesztett kakaóbabot árusítanak.
Az országban 1960 óta az esőerdőkkel borított területek 80 százalékát számolták fel, és az illegális kakaóbab-kereskedelem ebben komoly előmozdítóerő lehetett.
A lap információi szerint a kereskedők az illegálisan termelt kakaót "tiszta", azaz megfelelő engedélyek birtokában, ellenőrzött helyen termesztett kakaóval keverve hozzák forgalomba, és olyan gyártók vásárolnak ebből, mint a Mars, a Nestlé vagy a Mondelez.
A brit lap stábja a helyszínen is megnézett olyan területeket, ahol az esőerdőket kipusztították, hogy ott kakaóültetvényt alakítsanak ki: falvak és gazdálkodók égetnek fel védett területeket, a hatóságok pedig látványosan nem foglalkoznak a jelenséggel.
A nagy gyártók és az ismert kereskedőcégek sem tagadták, hogy megjelenhet nem tiszta eredetű kakaóbab a termelési láncban, de mindenki hangsúlyozta, hogy komolyan veszik a problémát és mindent megtesznek, hogy ez megszűnjön. A legtöbb reagáló vállalat különféle garanciarendszereket említett, mellyel 2020-ra teljesen kiszűrnék a piszkos forrásból érkező kakaót.
A világon jelenleg Elefántcsontpart és Ghána a két legnagyobb kakaóexportőr, és épp ez a két országban zajlanak a legpusztítóbb erdőirtások is. Elefántcsontpartnál jelenleg a világon sehol nem szorul vissza az erdős területek aránya. Míg egykor az ország negyedét borították esőerdők, jelenleg már csak kevesebb mint 4 százalékát. Környezetvédő szervezetek szerint ha nem változik a helyzet, 2030-ra nem marad erdő az országban.
Az érintett kormányok számára az is problémát jelent, hogy a termesztéssel foglalkozó gazdálkodók sokszor évtizedek óta élnek a környéken. Az erdőirtás felszámolásához ki kéne találni, hogy hogyan költöztessék el őket onnan, és milyen új megélhetést tudnak biztosítani nekik. A környéken élők jellemzően annyira szegények, hogy meg se tudnának venni egy szelet csokoládét, ami az általuk termesztett babból készült.
A kakaókereskedelem másoknak viszont hatalmas vagyont hozott az országban, a témával foglalkozó aktivistákat nem egyszer figyelmeztetik, hogy jobb, ha nem hánytorgatják ezt a témát. 2004-ben egy francia-kanadai újságíró, Guy-André Kieffer a kakaó és a korrupció összefüggésén dolgozott, amikor eltűnt. A gyanú szerint meggyilkolhatták.
További számos részlet a Guardian cikkében.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.