Egyre feszültebb a helyzet a legújabb közel-keleti drámában.
Az iraki kurdok, akik széleskörű autonómiát élveznek, népszavazást írtak ki hétfőre a teljes elszakadásról.
Ezt Izraelen kívül egyetlen másik ország sem támogatja, az iraki, az iráni és a török kormány pedig minden erejével ellenzi. Az USA és az ENSZ is kérte a kurdokat, hogy ezt most ne csinálják.
Hogy egészen bonyolult legyen a helyzet, az iraki kormány hadserege és az Iránból irányított iraki síita milíciák az utóbbi években a kurdokkal együtt harcoltak az Iszlám Állam ellen Irakban. Most azonban egymás ellen fordulhatnak.
Egy független Kurdisztán minden szomszédos ország érdekét sérti. Irakot azért, mert a kurd területeken sok olaj van, a törökök évtizedek óta változó hevességű polgárháborút vívnak az ottani több millió kurddal, és még Szíriában is alakul amerikai támogatással egy kurd enklávé.
Ebben a helyzetben szombaton tárgyalt egymással az iraki és a török hadvezetés arról, hogy mi lesz majd, ha a kurdok tényleg megtartják a népszavazást. Valószínűleg úgy döntöttek, hogy akkor háború lesz.
Közben a kurdok vezetője Bagdadba utazott. Előtte azt mondta, hogy esetleg elhalasztja a népszavazást, ha valami nagyon jó ajánlatot kap az iraki kormánytól. Azt nem pontosította, hogy mit vár. (reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.