Törökországnak már nincs szüksége az európai uniós tagságra, de egyoldalúan nem vonul ki a megfeneklett csatlakozási tárgyalásokból
– jelentette be Recep Tayyip Erdogan török államfő Ankarában a parlament őszi ülésszakának megnyitóján.
Törökország 1995-ben lépett vámunióra az Európai Unióval, és 1999-től lett a tagjelöltje, 2005-ben pedig a teljes jogú csatlakozásról is elkezdődtek a tárgyalások, de a folyamat az utóbbi egy évben holtpontra jutott.
Az uniós tagállami kormányokat tömörítő tanács 2016 decemberében úgy döntött, hogy a tavaly nyári törökországi puccskísérlet utáni elnyomó intézkedések miatt nem nyit újabb csatlakozási fejezeteket Ankarával. A 35 megvitatandó fejezet közül 11 év alatt csak 16 fejezetet sikerült megnyitni, és csak egyet tudtak lezárni, a tudományos és kutatási fejezetet.
Az Európai Parlament is élesen bírálta Törökországot, a képviselők már két állásfoglalásban is a csatlakozási tárgyalások felfüggesztését követelték.
A szeptember 24-i német parlamenti választás előtt Angela Merkel német kancellár és a kihívója, a szociáldemokrata Martin Schulz szeptember 3-i televíziós vitájában élesen bírálta Ankarát:
Erdogan a vasárnapi felszólalásában arról is beszélt, hogy Ankarának a terrorszervezetek ellen vívott harcában a legtöbb csalódást az EU országai okozták:
„Európa ma olyan hely, ahol a terroristák karjukat lóbálva járhatnak, és szervezkedhetnek Törökország legitim kormánya ellen.”
Erdogan elsősorban azt nehezményezte, hogy a délkelet-Törökországban 1984 óta fegyveres felkelést folytató Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) és 2016. júliusi puccskísérletért felelőssé tett Fethullah Gülen vezette nemzetközi mozgalom szimpatizánsai több nyugat-európai országban szabadon végezhetnek propagandatevékenységet. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.