A Scientific Reports című szaklapban jelent meg a Portsmouth-i Egyetem biológus csapatának egy publikációja, ami arról szól, hogy a kutyák egyáltalán nem ösztönösen vágják a kunyeráló, "kérlek vigyél le" vagy "adj enni" arckifejezéseket, hanem tudatosan használják céljaik elérésére.
A kutatók 23 különböző fajta kutya mimikáját vizsgáltak meg. A tudomány eddigi állása szerint csak emberszabású emlősök tudtak nem önkéntelen, tehát nem ösztönszerű arckifejezéseket produkálni.
A most publikált kutatás arra jutott, hogy a kutyák is képesek ilyesmire. A brit biológusok azt vizsgálták, vajon a kutyák mimikáját befolyásolja-e önmagában az ember jelenléte és odafigyelése. Négy különböző szituációban figyelték meg felvételek segítségével a reakciókat: amikor jutifalattal vagy anélkül fordult hozzájuk a gazda, illetve amikor jutifalattal vagy anélkül fordítottak nekik hátat.
Az eredmények azt mutatták, hogy a jutifalatnak nem volt érdemi jelentősége, szemben azzal, hogy a gazda feléjük fordult. Azt a következtetést vonták le ebből, hogy a mimika kommunikációs eszköz, nem puszta érzelemnyilvánítás. Fontos aláhúzni viszont, hogy ebből nem következik az, hogy a kutyák értik is az egyén perspektíváját, könnyen lehet, hogy csak tanult viselkedést tanúsítanak.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.