Az amerikai igazságügyi minisztérium bejelentette, hogy vádat emelnek a Trump-kampány volt külpolitikai tanácsadója, George Papadopoulos ellen.
Papadopoulos bűnösnek vallotta magát abban, hogy korábban hamis nyilatkozatokat tett az FBI-nak.
Az amerikai közszolgálati rádió (NPR) bírósági dokumentumokra hivatkozva közölte: Papadopoulosnak „széleskörű kapcsolatai voltak olyan emberekkel, akikről tudta, hogy kapcsolatban állnak az orosz kormánnyal”. A férfi hollétéről nincsenek információk.
Papadopoulos az első ember, akit olyan bűncselekménnyel vádolnak, ami felveti, hogy a 2016-os elnökválasztási kampány során a Trump-kampány kapcsolatba lépett orosz közvetítőkkel.
A gyanús szerint a tanácsadónak 2016 áprilisán egy meg nem nevezett „professzor” mondta azt, hogy Oroszországnak információi vannak Hillary Clinton „piszkos dolgairól” „több ezer email” formájában. A Wikileaks 2016. márciusban kezdett el szivárogtatni több ezer, a Clinton-stábtól meghackelt emailt, majd a demeokrata párt emailjeit júliusban, de az nem világos, hogy a „professzor” ezekre az emailekre gondolt-e.
Papadopoulos október 5-én vallotta magát bűnösnek abban, hogy hazudott az FBI-nak a találkozóinak időpontjait illetően azokkal a „külföldi állampolgárokkal”, akikről azt gondolta, hogy az orosz kormányhoz köthetők.
Trump kampánycsapata szerint Papadopoulos kis halnak számított a stábban, nem állt közvetlen kapcsolatban Donald Trump elnökjelölttel. Trump hétfőn a Twitteren megismételte, hogy nem volt „összejátszás” (az oroszokkal).
Vádat emelnek Donald Trump amerikai elnök volt kampányfőnöke és annak volt üzlettársa, Rick Gates ellen annak a vizsgálatnak a nyomán, amit Robert Mueller különleges ügyész folytat Oroszországnak a tavalyi amerikai választási folyamatba való beavatkozásáról.
Amerikai sajtójelentések szerint Manafort és Gates ellen az Egyesült Államok elleni összeesküvés, pénzmosás és adócsalás miatt emelnek vádat. Amerikai tévécsatornák helyszíni tudósításai szerint a 68 éves Paul Manafort helyi idő szerint a reggeli órákban az ügyvédjével meg is jelent az FBI washingtoni székházában.
A igazságügyi minisztérium és Robert Mueller hivatala még nem adott ki közleményt, és kommentálni sem kívánta a történéseket, de nem válaszolt a megkeresésekre Rick Gates és Jason Maloni, Manafort szóvivője sem.
Ez az első vádemelés a Robert Mueller-vezette vizsgálat nyomán. Muellert májusban nevezték ki széles jogkörrel a vizsgálat levezénylésére, azután, hogy Trump utasítására és saját bevallása szerint is az oroszügyi vizsgálat miatt kirúgták Jim Comey FBI-igazgatót. Ez a lépés akkora vihart kavart, hogy az igazságügyi minisztérium előremenekülve különleges ügyészt bízott meg a vizsgálat levezénylésével.
Péntekről szombatra virradó éjjel a CNN hírtelevízió szivárogtatta ki, hogy a vádemelési jogkörrel felruházott nagyesküdtszék jóváhagyta a vádemeléseket, amiket Mueller javasolt.
A vizsgálat során kiemelt figyelmet fordítottak Paul Manafort korábbi munkáira Ukrajnában, ahol – mielőtt még Donald Trumpnak dolgozott volna – éveken át politikai konzultánsa volt egy oroszbarát politikai pártnak.
Vizsgálták Manafort személyes pénzügyeit is, és azt, vajon megsértette-e a külföldi ügynökökre vonatkozó kötelező regisztrációs törvényt, elmulasztotta-e külföldi bankszámla kötelező bejelentését és ezzel kapcsolatos adózási kötelezettségeit. júliusban az FBI rajtaütésszerű házkutatást tartott Manafort Washington melletti, a virginiai Alexandriában lévő lakásában.
Paul Manafort, aki korábban több republikánus elnökjelölt kampánycsapatában dolgozott, 2016 márciusában csatlakozott Donald Trump kampánycsapatához, és májusban Trump kinevezte kampányfőnöknek. 2016 augusztusában – miután kiderült, hogy korábban oroszbarát ukrán pártnak dolgozott – Trump lemondatta, de sajtóhírek szerint az üzlettársa, Rick Gates továbbra is fontos szerepet játszott a kampányban. A választás után Gates részt vett a beiktatási ünnepségek szervezésében.
Donald Trump a Twitteren így reagált a fejleményekre: „Sajnálom, de ez évekkel azelőtt történt, mielőtt Paul Manafort a kampánycsapat tagja lett. De miért is nem összpontosítanak Crooked Hillaryre és a demokratákra?” (Guardian, MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.