Vasárnapra virradóra sorozatos légicsapást mértek a szaúdi vezetésű szövetség erői a jemeni fővárosra, Szanaára, néhány órával azután, hogy a jemeni húszi lázadók ballisztikus rakétát lőttek ki a rijádi nemzetközi repülőtérre.
A harci gépek több célpontot is támadtak Szanaában, közöttük az esz-Szabín teret, a közeli elnöki palotát, a nemzetbiztonsági hivatal székhelyét, a belügyminisztériumot és az Attan meg a Nokom hegyeken lévő légvédelmi bázisokat – közölték helyi lakosok és a húszik által működtetett Szaba hírügynökség.
A Szaba szerint 15 légicsapást mértek a városon belüli célpontokra, és kb. ugyanennyit Szanaa elővárosaiban és a környéken lévő katonai célpontokra. A közelben lévő lakóházak kisebb károkat szenvedtek, sebesültekről egyelőre nem érkeztek jelentések.
A jemeni polgárháború két és fél évvel ezelőtti kezdete óta a szövetségesek harci gépei több százszor támadták ezeket a célpontokat.
Szombat éjjel az Ali Abdullah Száleh volt elnök hadseregének támogatását élvező síita húszi lázadók nagy hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Rijádra. A szaúdi kormány szerint a rakéta a repülőtértől északra zuhant le és robbant fel, de senki sem sebesült meg – közölte az al-Arabíja szaúdi műholdas televízió, ami szerit a támadás miatt a légi közlekedésben sem voltak fennakadások.
A húszik szóvivője, Mohammed Abdul-Szalam a Twitteren közölte, hogy a rakétát megtorlásnak szánták az észak-jemeni Szaada tartományban egy piac és egy szálloda ellen végrehajtott szaúdi légicsapásra, amiben 29 polgári személy halt meg, és sokan megsebesültek.
A szombat éjjeli rakétatámadás nem az első volt, amit a húszi lázadók Jemenből szaúdi célpontok ellen intéztek, amióta Rijád több mint két éve beavatkozott a háborúba. A húszi lázadók a múlt héten egy Nadzsrán tartománybeli katonai támaszpontra lőttek ki rakétát, ami a szaúdi hatóságok szerint egy lakónegyedbe csapódott be Beir-Szalariesz térségében.
A háborúban eddig ENSZ-szervezetek adatai szerint több mint 10 ezer jemeni halt meg (többségükben polgári személyek), és kb. 3 milliónyian kényszerültek az otthonuk elhagyására. A háború miatti humanitárius válságban közel 1 millió embert érintő éhínség és kolerajárvány tört ki a nagyon szegény arab országban. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.