Ungváry leleplezte, hogy nem igaz a német Vaskeresztet kapó magyar zsidó olimpiai bajnok ismert sztorija

tudomány
2017 november 06., 12:54
photo_camera Fuchs Jenő mezben

A XX. századi magyar történelem egyik legnépszerűbb, „lám, ilyen sokszínű a világ!”-típusú anekdotája az, hogy Fuchs Jenőt, a négyszeres olimpiai bajnok kardvívót, első világháborús hős katonatisztet, aki a hadi múltja miatt a második világháborúban önként jelentkezett frontszolgálatra, de akit a zsidó származása miatt munkaszolgálatba vittek el, a harctéri hősiességét látva a német Friedrich Trompeter ezredes a Vaskereszt II. osztályával tüntette ki. A sztorit mintegy igazolta az a valós tény, hogy Fuschs kivételes módon túlélte a holokausztot.

Az antisportoló külsejű, kis kopasz Fuchs eleve regényes figura volt, aki egyszer például vérre menő valódi párbajt vívott egy olimpia bajnok csapattársával, és aki úgy lett sportlegenda, hogy versenyeken - az olimpiákat kivéve - alig indult egész életében. Ám Ungváry Krisztián friss, ÉS-beli cikke szerint egészen biztos, hogy nem kapott Vaskeresztet.

Ungváry először is visszafejtette, hogy ki terjesztette el a legendát: Szilágyi György írt 1999-ben erről egy cikket a Lyukasórába Sárga karszalag és vaskereszt címmel. Ungváry bemutatja, hogy az ehhez illusztrációként mellékelt adományozó dokumentum „ viszonylag otrombán hamisított”, a történet forrása pedig az a Szepesi-Szepessy Géza nevű férfi, aki már eleve hazudott abban, hogy együtt ült volna 1945-ben Fuchs-szal, és egyébként is bizonyíthatóan Münchausen-szindrómás hazudozó.

Szilágyi hamis sztoriját utána több könyvszerző is átvette - a kamu kanonizálását Nyáry Krisztián Merész magyarok című kötete fejezte be - majd az internetes sajtó segítségével végképp beépült a köztudatba.

Ungváry Krisztián ezután végigviszi, hogy mi az, amire nincs bizonyíték, és mi az, ami biztosan nem igaz a legendából - ami például a Fuchsról szóló Wikipedia-szócikk nagy részét is kiteszi:

Amire nincs bizonyíték:

  • hogy Fuchs katonatiszt lett volna az első világháborúban.

Ami biztosan nem történhetett úgy:

  • Fuschot egyáltalán nem tartóztatták le 45-ben, sem a német kitüntetése, sem más ok miatt, így nem ülhetett együtt Szepesivel.
  • Fuchs a II. világháborúban nem teljesített semmiféle katonai szolgálatot, nem volt sem önkéntes, sem munkaszolgálatos, így a Don-kanyarban sem járt, mert kormányzói kivételezettsége volt, amit a nyilasok is elismertek.
  • Bár az igaz, hogy Friedrich Trompeter ezredes 1942-ben ott volt a keleti fronton a 2. magyar hadsereggel szomszédos német 323. gyaloghadosztály egyik ezredparancsnokaként, de ezzel a beosztással eleve nem is volt jogköre vaskeresztet adományozni bárkinek.

Ungváry itt teljes egészében elolvasható cikkének további része szórakoztató stílusban eleveníti fel, hogy a német származású, Waffen SS-tag, a háború után két évre elítélt, majd besúgóvá váló 

Szepesi-Szepessy a kor mekkora Dózsa Lászlója volt, és micsoda regényes múltat hamisított magának, adott esetben olyan katonasztorikat behazudva magáról, amik miatt súlyosabb börtönbüntetést is kaphatott volna.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.