Minden nap 100 ezer eurós bírságot fizethet Lengyelország, ha nem hagyják abba bialowiezai erdő kivágását

környezetvédelem
2017 november 21., 05:16
comments 83

Elrendelte a bialowiezai erdőben folyó fakivágások azonnali leállítását hétfőn este az Európai Bíróság, hangsúlyozva, hogy amennyiben Lengyelország nem tesz eleget a kiadott végzésben foglaltaknak, akkor minden egyes nap után legalább 100 ezer euró (mintegy 31 millió forint) pénzbírságot fognak kiszabni.

Az Európai Bizottság tavaly kötelezettségszegési eljárást indított Varsóval szemben a kontinens utolsó érintetlen erdejének ritkítása miatt. Az uniós bíróság pedig idén júniusban ideiglenes jelleggel elrendelte a fakivágások leállítását, amíg nem születik meg az ítélet az ügyben, de sajtóhírek szerint azóta is folyik az erdőirtás a számos ritka állatfajnak is otthont adó területen.

photo_camera Fotó: WOJTEK RADWANSKI/AFP

A lengyel hatóságoknak 15 napjuk van bizonyítani, hogy a kivételes, valódi biztonsági kockázatokat jelentő eseteket leszámítva eleget tesznek a tilalomnak, a bizottság pedig ezután értékeli a helyzetet, és amennyiben a testület szakemberei arra a megállapításra jutnak, hogy az erdőirtással továbbra sem hagytak fel, akkor Brüsszel a bírósághoz fordulhat, amely jogsértés esetén legalább 100 ezer eurós pénzbüntetést ró ki Varsóra minden nap után, amely eltelik a mostani értesítés és a fakivágások leállítása vagy az ítélet meghozatala között.

A bialowiezai ősrengeteg körüli vita tavasszal éleződött ki, a lengyel hatóságok akkor hagyták jóvá a faritkítás kiterjesztését az erdőség nem védett részein. Ennek nyomán a tervek szerint több mint 180 ezer köbméter fát vágnak ki egy évtized alatt.

Az intenzív fakivágás májusban kezdődött, ami a környezetvédők szerint veszélyezteti az erdőt, Varsó azonban azt hangoztatja, hogy az intézkedés célja épp az ősrengeteg pusztulásának megállítása, ugyanis a lucfenyők kérgét élősködő rovarok támadták meg.

A Lengyelország és Fehéroroszország területén elterülő erdőség bizonyos részei szigorú védelem alatt állnak. A körülbelül húszezer állatfajnak és a kontinens legmagasabb fáinak otthont adó nemzeti park 1979-ben került fel az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) világörökség-listájára. (MTI, Reuters)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.