Ronaldo, Messi, Messi, Messi, Messi, Ronaldo, Ronaldo, Messi, Ronaldo, Ronaldo. Így néz ki az aranylabdások névsora 2008 óta. Unalmas? Az. Előttük olyan zsenik, mint Cruyff, Platini vagy van Basten is legfeljebb háromszor lettek a legjobbak. Messi és most már Ronaldo is ötször.
Legtöbbször mégsem volt kérdés, hogy ők a legjobbak. Most viszont legfeljebb azért nyerhetett Ronaldo, mert igazán senkinek nem volt igazán nagy éve, neki pedig volt egy valóban erős áprilisa és májusa a BL-ben, amikor az egyenes kieséses szakaszban a Bayernnek ötöt rúgott két meccsen, az Atletico ellen is mesterhármast ért el, a döntőben a Juventus ellen is kettőt lőtt. Mondjuk ezt megköszönheti Kassai Viktornak is, aki a Bayern elleni visszavágón lényegében kinyírta a német bajnokot, erre mindjárt visszatérünk.
Naptári évet nézve (hiszen az Aranylabdának ez a furcsasága) a portugál 28 bajnokin mindössze 17 gólt szerzett a Realban. Ez nála kifejezetten rossz mutató. A tavalyi szezonja volt a leggólszegényebb, amióta Spanyolországban játszik. Az őszi 10/2-es statisztikája pedig nemcsak magához képest gyatra, egy közepes csatár is kispadon találná magát, ha ennyit tudna felmutatni. Ronaldo jelenleg a 61. a spanyol góllövőlistán.
Messi például idén 35 meccsen 38-szor talált be a La Ligában. De Ronaldónál sokkal kiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtott a Bayern lengyel csatára, Robert Lewandowski is. A Bayern München az egyetlen olyan csapat van a nagy bajnokságokban, amelyik címvédőként most vezet, ez éppen a Bayern München. Lewandowski tavasszal 16 bajnokin 18 gólt szerzett, most ősszel 14/14-es a mutatója, a BL-ben 5 meccsen három gólt lőtt a csoportkörben.
A Bajnokok Ligája tavaszi, kiesés szakaszában (Ronaldo erős időszakában) a lengyel háromszor lépett pályára, mindegyiken gólt szerzett. Éppen a Real elleni, müncheni odavágót volt kénytelen kihagyni sérülés miatt (előtte három meccsen is gólt szerzett), a Real 2-1-re nyert idegenben. Aztán a visszavágón visszatért Lewandowski, berúgott egy 11-est, a München kiharcolta a hosszabbítást, de a meccset vezető Kassai Viktor egy kiállítással és Ronaldo megadott lesgóljával elintézte a német bajnokot. Ronaldo aranylabdáját a Bayernnek rúgott öt gól, majd a további BL-es szárnyalása alapozta meg.
Jól mutat, hogy Ronaldo BL-győztes és spanyol bajnok lett az idén, előbbiben sokkal komolyabb szerepe volt, mint akár tavaly. A BL-ben pedig továbbra is nagy formában van, rekordot állított fel azzal, hogy minden csoportmeccsen betalált (ez korábban egy sérülés miatt nem sikerült sem neki, sem Messinek). Idén 13 BL-meccsen 19 gólt lőtt, ami tényleg elképesztő még mindig.
A spanyol bajnoki cím viszont már messze nem neki volt köszönhető elsősorban. A Barcelona ellen például nem lőtt gólt, de mégcsak gólpasszt sem adott, miközben Messi Madridban szerzett kettőt, majd jött a mezmutatás.
A portugál hét év után nem jutott 30 gól fölé a spanyol bajnokságban az előző szezonban (igaz, Zidane többször pihentette is). És most vállalta magára a legkevesebb gólt a Real összes találta közül:
Kroos vagy Modric teljesítménye már jobban kihathat a csapatra, pozitív irányba mindenképpen. Ugyanakkor Ronaldo a csapattársairól annyira elvonja az elismerést és a figyelmet, annyira rá van kihegyezve a Real marketingja, hogy 2008 óta az Aranylabda dobogójára Ronaldón kívül egyetlen egy madridi játékos sem fért fel, miközben Messi mellett többször is ott volt Iniesta, Xavi, illetve egyszer Neymar.
Annak eldöntése, hogy a két ötszörös aranylabdás közül ki a jobb, az hitvita kérdése. Az ösztönös futballt és a zsenialitást kedvelők szerint egyértelműen Messi. Ronaldo azok hőse lehet, akik azt értékelik, hogy az egyébként nem szerény képességeiből elképesztő szorgalommal mit hozhat ki magából az ember. De az egyértelműen irreális, hogy az elmúlt öt Aranylabdából négyet a portugál zsebelt be.
Messinek idén éppen ott szállt el az esélye, ahol Ronaldo megteremtette magának azt: a BL kieséses szakaszában. A csoportmeccseken még jól ment neki, mesterhármassal kezdett, a második körben sérült volt, aztán mesterhármassal tért vissza, és utána is rúgott gólt a csoportmeccseken. A kieséses szakaszban viszont idegenben mindkét meccsen összeomlott a Barcelona, gólt sem szereztek. A PSG ellen még megtörtént a csoda a 0-4 utáni 6-1-gyel, de annak igazi főszereplője Neymar volt (Messi azért rúgott egy gólt, aztán egy 11-est és egy szabadrúgást is átengedett Neymarnak). A Juventus elleni 0-3 után a Barcelona már otthon is csak 0-0-t játszott. Messi a BL-ben kieséses szakasz négy meccsén mindössze egy gólt lőtt. Bajnokikon jobban ment neki, a Barca azonban nem volt jobb a Realnál.
Gólátlagok a bajnokságban:
Neymar is komoly esélyes volt az Aranylabdára, a PSG elleni 6-1 erős beszálló volt, de neki a bajnokikon nem ment igazán tavasszal. A rekordátigazolása után Párizsban meggyőző, ha fejben bírja, egy BL-címmel nagyon közel kerülne az Aranylabdához, ami állítólag komoly motivációt jelentett neki az átigazoláskor.
Jövőre világbajnokság is lesz, bár az előző két vébé pont nem befolyásolta az Aranylabda végeredményét. Messi és Ronaldo uralkodása elhozta azt az időszakot, amikor már nem egy csapat sikere dönti el az Aranylabdát.
2010-ben Messi talán legkevésbé megérdemelt Aranylabdáját úgy kapta, hogy a BL-t az Inter nyerte, a világbajnok Spanyolország lett, Messi spanyol bajnokságot nyert a Barcelonával. Klubszinten a holland Sneijder mindent nyert az Interrel (a Barcát verték ki az elődöntőben), ezüstérmes lett a világbajnokságon. A dobogóra sem fért oda, mert Messi, a vébédöntőben gólt szerző, de csak 2. Iniesta és Xavi leszorította. Ez volt az az év, amikor átalakították az Aranylabda-szavazását, és összevonták a FIFA-díjával, így nemcsak újságírók, hanem szövetségi kapitányok és a válogatottak csapatkapitányai is szavazhattak. A régi rendszerben Sneijder nyert volna.
2013-ban Ribery mindent megnyert a Bayernnal, mégis megelőzte őt Messi és Ronaldo is. 2014-ben a német válogatott kapusa, Neuer úgy nem nyert Aranylabdát, hogy világbajnok, német bajnok és kupagyőztes lett, a BL-ben elődöntig jutott, igaz ott az Aranylabdát nyerő Ronaldo Realja verte ki a Bayernt.
Egy BL-győzelem és a világbajnoki cím együtt azért meggyőző érv lehet Messi és Ronaldo ellen, különösen úgy, hogy a világbajnokságon már a négy közé jutás is nagy teljesítmény lenne az argentinoktól és a portugáloktól.
A Realból a német Kroosnak reális esélye van erre, Neymar (PSG, Brazilia), Mbappé (PSG, Franciaország) is duplázhat. Ha a Realba szerződik, akkor Hazard, vagy ha a Barcába, akkor Coutinho, esetleg de Bruyne is esélyes lehet a következő években az Aranylabdára.
Mindenesetre bármennyire érthető, hogy baromi unalmas a Messi-Ronaldo sorminta, de az elmúlt tíz évben tényleg olyan szinten fociztak, amivel legfeljebb egy-egy rövid időszakban lehetett versenyre kelni.
Nagy kérdés, hogy Ronaldónak a BL- vagy a bajnoki formája lesz tartósabb. A kettő közötti a valószínűbb, a BL-ben felül, a bajnokság alulmúlja most magát. Előfordulhat persze, hogy megtáltosodik, de gyorsulni már nem fog, az erőnlétre és a dinamikára épülő játéka alapján valószínűbb, hogy gyengülni fog a teljesítménye. Messi két évvel fiatalabb, neki még több van a karrierjében, a játékstílusa is más, zsenialitása kevésbé látványosan kopik.
Addig is itt vannak Messi és Ronaldo elképesztő statisztikái. 2008 januárja óta (ebben az évben nyerte 23 évesen Ronaldo az első aranylabdáját, miután a Manchesterrel bajnok és BL-győztes lett, Messi volt a második a szavazáson, pedig csak egy olimpiát nyert):
Almát az almával: amióta egy bajnokságban játszanak, vagyis 2009 nyara óta
A BL-ben 2008 óta vagy Messi, vagy Ronaldo lett a gólkirály, egyszer Neymar fért oda melléjük, akkor hármas holtverseny lett.
Ronaldo a BL-ben elhúzott Messitől, de jóval több meccset játszott. Karrierje során 146 BL-meccs/114 gólt a mutatója (0,78-as átlag), Messinek 121 meccs/97 gólos statisztikája van (hajszállal magasabb átlag, 0,8). Ha 2008 januárja óta nézzük, Ronaldo a Bajnokok Ligájában 112 meccsen 106 gólt szerzett, Messi 104 meccsen 91 gólt lőtt. Ebben Ronaldo mutatója a jobb.
Ronaldo és Messi összesen 8 Bajnokok Ligája címet nyert.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.