A galambok gondolkodása valószínűleg nincsen azon a szinten, mint a filozófusoké
- ezzel az ambiciózus megállapítással kezdi a cikkét a tudományos-gazdasági kérdésekkel foglalkozó Quartz (ami ilyen értelemben a Qubit testvérlapja).
A cikk arról szól, hogy a madarak, konkrétan a galambok sokkal okosabbak, mint korábban gondoltuk, legalább is térről és időről tudnak hasonlóan gondolkodni, mint az emberek.
Bennem például csak kamaszkoromban, talán az Alapítvány-sorozat olvasása közben tudatosult, hogy a tér és az idő sok szempontból milyen hasonló dolgok, hogy mennyire adja magát, hogy az időt térbeli távolságként fordítsa le magában az ember. Most ezzel kapcsolatban hadd mondjak csak annyit:
fényÉV
Most kiderült, hogy ezzel kapcsolatban a galambok is teljesen képben vannak, vagy legalább is azok a madarak biztos, akik részt vettek a Iowai Egyetem kísérletében.
A galamboknak először azt tanították meg, hogy ha egy képernyőn egy rövidebb, illetve egy hosszabb vonalat látnak, akkor milyen gombra kell rányomniuk a csőrükkel, hogy eleséget kapjanak. Ha rövid a vonal, akkor mondjuk a "+" jelű gomb adja a kaját, ha a hosszú van a képernyőn, akkor a "-" adja a magot.
Mikor ezt megtanulták a madarak, akkor variálni kezdtek. A betanítotthoz képest eltérő méretű vonalakat mutattak, és azok más-más ideig voltak a képernyőn. A galambok viszont továbbra is tudták, hogy a hosszabb ideig mutatott, de térben rövidebb vonal hosszabbnak számít, mint az ugyanakkora, de rövidebb ideig látható.
Ezek alapján valahogy dekódolták magunkban, hogy az időbeli és a térbeli "hosszúság" között összefüggés van, pedig erre nem tanították meg őket.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.