Kezdődik a decemberi csillaghullás

TUDOMÁNY
2017 december 13., 10:04
photo_camera Fotó: rwarrin / Flickr CC BY NC-ND 2.0

Látványos csillaghullás lesz szerdáról csütörtökre virradó éjszaka, amikor menetrendszerűen megérkezik a Geminidák meteorraj. Azok a szerencsések, akik megfelelő helyről, felhőtlen égbolton figyelhetik meg a jelenséget, óránként akár száznál is több hullócsillagot láthatnak.

A Földet évente több meteorraj is megközelíti, ezek közül a menetrend szerint augusztusban érkező Perszeidák, illetve a decemberben esedékes Geminidák okozzák a leglátványosabb meteorzáport.

A Geminidák arról kapták a nevüket, hogy látszólag az Ikrek csillagkép irányából érkeznek. A meteorraj Mosoni László, a Zselici Csillagpark vezetője szerint nagyjából két hétig figyelhetők meg, de a leglátványosabb meteorzáporra december 13-ról 14-re virradó éjszaka számíthatunk.

Mosoni azt is elárulta, hogy a Geminidák szokatlan módon nem egy üstökösmagból, hanem egy aszteroidából származnak. A 3200 Phaeton jelű kisbolygó körülbelül öt kilométer átmérőjű.

Aki csillaghullást akar látni, annak érdemes a városok fényszennyezésétől távoli megfigyelőpontot választania - Budapesten az éjszakai fényektől valószínűleg semmi sem látszik majd a meteorrajból. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.