Ritkán fordul elő, hogy az egyszeri újságíró felkiált örömében, amikor a Fidelitas sajtótájékoztatójára hívják. De most ez történt, ugyanis a meghívóban feketén-fehéren ott állt a cím:
Radóc utca 8.
A félreeső gazdagréti utcában található, fenyőfákkal precízen körülkerített budai házon nem látszik, hogy a legújabbkori politikatörténet fontos helyszíne. Tényszerűen annyit tudunk róla, hogy már a 2010-es kormányváltáskor is ez volt a Simicska-birodalom székhelye. Ide volt bejegyezve a fideszes médiát tulajdonoló cégek egy része, illetve ez volt a Mahir székháza, amely 2010-ben a Fidesz kampányát szervezte, a választási győzelem után pedig ömlöttek bele az állami milliárdok.
De ennél sokkal izgalmasabb sztorikat is meséltek különböző lapoknak, éveken keresztül a névtelen fideszes források (lásd a cikk végét!). Ezek mind ugyanarról szóltak:
a Radóc utcát a kormányzás egyik erőközpontjaként írták le, ahol a fontos döntésekhez iránymutatást váró miniszterek is hosszan várakoztak, mielőtt Simicska Lajos színe elé járulhattak.
Ezeket az értesüléseket a Fidesz hírbe hozott vezetői se akkor, se azóta nem próbálták cáfolni, már csak azért sem, mert sokáig még Simicska Lajos nevét sem merték kimondani.
A Fidelitas viszont házhoz ment az ellentmondásért, amikor éppen itt akart arról beszélni, hogy Simicska Lajos befolyást szerzett egy politikai pártban és olcsóbban adja nekik a plakáthelyeket. Erre kérdeztem rá a sajtótájékoztatót tartó Böröcz László Fidelitas-elnöknél és Falusi Vajk alelnöknél.
A helyszínválasztás szimbolikus abszurditásán túl azért is kockázatos vállalkozás a Fidesz ifjúsági tagozatának a Mahir székhelye előtt tiltakozni a tiltott pártfinanszírozás ellen, mert korábban a Fidesz ugyanúgy brutálisan olcsón kapott a cégtől plakáthelyeket, mint most a Jobbik. Böröcz László azokat a szerződéseket szorongatta a kezében, amiket szinte közvetlenül a sajtótájékoztató előtt tett közzé a Pesti Srácok, és amelyek azt bizonyítják, hogy a Jobbik a piaci ár töredékéért vásárolt plakáthelyeket Simicska egy másik cégétől. A fideszes portál szerint ez „az évtized legdurvább pártfinanszírozási botránya”.
Csakhogy a 24.hu még nyáron hozzájutott a Mahir 2010-es szerződéseihez, és azt számolta ki, hogy a Fidesz a Jobbik adataiból kalkulálható ár 58 százalékát fizette csupán plakátonként. A 24.hu-hoz nem érkezett helyreigazítási kérelem. Erre a felvetésemre Böröcz László először azt reagálta, hogy mivel nem nyilvánosak a fideszes szerződések, feltételezésekre pedig nem akar reagálni, ezért nem is tud mit mondani. És ha nyilvánosságra kerülnek azok a szerződések?
Addig is, míg minden ki nem derül, a kedvenc anekdotáim a Radóc utcából:
Péntek koradélután kérdéseket küldtem Rogán Antal, Lázár János, Szijjártó Péter és Süli János minisztereknek, hogy jártak-e a Radóc utcában, és ha igen, mi járatban. Azóta egyikük sem reagált, de ha sikerül mondaniuk egy igent vagy nemet, megírjuk.
(A képeket és a videókat Halász Júlia készítette.)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.