Nem elsősorban a jó levegő, hanem az áradások, a városi belvízek miatt indították el 2015-ben Kínában a „spongya/szivacs város” programot, amelynek keretében egyre több zöld területet hoznak létre a városokban, hogy a vizeket elnyelhesse a föld.
A városokban általában óriási gondokat okoznak a hirtelen nagy esők, hiszen a szilárd burkolatok, azaz a háztetők, az utak és a járdák a vizek elvezetését problémássá teszik.
Mint arról korábban beszámoltunk, a budapesti özönvizek is alapvetően nem a csapadék nagy mennyiségének, hanem a vízelvezetés szűkösségének köszönhető, többek között azért, mert a szilárd burkolatokon nem tud a földbe távozni a csapadék.
A sanghaji Lingang városrészben a széles utcákat feltörték, és zöld sávokat alakítottak ki, illetve erőteljesen növelni kezdték a zöld tetők arányát, amelyek fel tudják fogni a vizet. Sanghajban azért is fontos ez, mert a tengerparti városnak a jövőben a tengerszint emelkedésével is számolnia kell a jövőben.
„Eddig a vizektől vettük el a földeket, ennek a trendnek meg kell fordulnia” – nyilatkozta a Guardiannak Hui Li a Tongji egyetem professzora, aki szerint a városi vizeknek Sanghajban csak 20-30%-át sikerül felfogni a városnak.
Persze őrült nehéz az utóbbi évitzedekben mindent lebetonozó és beépítő kínai városokban az új zöld területeknek helyet találni – többek között a közparképítésekkel sem haladtak olyan jól – ezért a zöldtetős házak számának növelése lehet a megoldás.
A spongyaváros program célja, hogy a beérkező vizek 70-80%-át tudja egy-egy város vagy megőrizni tározókban vagy visszajuttatni a földbe 2030-ra. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.