Maryam Omidi közösségi finanszírozással szedte össze a pénzt, melyből aztán végiglátogatta a Szovjetunió egykori csúcsszanatóriumait, majd egykori és jelenlegi fotókból egy albumot állított össze, ami tavaly év végén meg is jelent.
Szerencsére viszont nem muszáj megrendelni a könyvet, hogy betekinthessük a ebbe a különleges esztétikájú világba: Omidi az Instagramra is felpakolt rengeteg fotót. Mint Omidi írja könyve előszavában, míg a nyugati üdülést dekadens időtöltésnek tekintették a kor szovjet vezetői, a szanatóriumi kultúra az emberi test ápolásáról szólt. A korszak utópisztikus víziói jelentek meg ezekben az épületekben, ahol minden a tudatos testápolásnak volt alárendelve, hogy a munkások utána megújult erővel térhessenek vissza építeni a szocializmust.
A gyűjteménybe került magyarországi fénykép is:
Az épületek közül ma már számos igen rossz állapotban van, de a legtöbb még mindig működik. Omidi Örményországtól Üzbegisztánig járta be a régiót, összesen 45 intézményt keresett fel.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.