Miután Trump elnök december elején bejelentette, hogy az Egyesült Államok Jeruzsálemet ismeri el Izrael fővárosának, és áthelyezik oda nagykövetségüket, Amerika és Izrael ellenes tiltakozások voltak a világ több nagyvárosában. (A döntés hátteréről itt írtunk részletesen.)
Németországban is tiltakoztak, a demonstrációkon az országba nemrég érkezett menekültek is részt vettek, voltak, akik izraeli zászlókat égettek és Izrael-ellenes jelszavakat kiabáltak. Ezután Heiko Maas német belügyminiszter arról beszélt, hogy nem elfogadható a zászlóégetés, és aki megkérdőjelezi Izrael jogát a létezésre, az nem része a német társadalomnak. Már akkor felmerült, hogy a holokauszttal kapcsolatos oktatást a menekülteket célzó integrációs programok részévé kellene tenni.
A mostani javaslat is ezt a logikát követi: a német társadalom éppen azért toleráns és befogadó, mert őszintén szembenéztek a náci múlttal. Emiatt mindenkitől elvárható, aki az országban él, beleértve az elmúlt években érkezett menekülteket, hogy életükben legalább egyszer megnézzék a koncentrációs táborok helyén kialakított emlékhelyeket.
A német Központi Zsidó Tanács és a Zsidó Világkongresszus támogatta az ötletet, szerintük a háború elől menekülő emberek könnyen együtt éreznek majd a zsidósággal. (NYT)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.