Az elmúlt napokban az ellenzék kéjesen kérte számon a kormányon Altusz Kristóf helyettes államtitkár nyilatkozatát, aki egy máltai lapnak elmondta, hogy „csak tavaly 1300 menekültet fogadott be Magyarország, de ezeket az eseteket a magyar kormány gyakran nem hozta nyilvánosságra, nehogy a kedvezményezetteket veszélybe sodorja”.
Az ellenzék beindult:
Csakhogy ebben nincsen semmi újdonság. Tavaly mi is megírtuk, hogy októberre már meghaladta az ezret a befogadottak száma.
Szijjártó Péter úgy reagált, hogy „a genfi konvenció alapján befogadott menekülteket mi nem titkokban fogadjuk be. Hanem ez egy folyamatos eljárás, amit minden ország lefolytat gyakorlatilag non-stop. Mert ha jön valaki és benyújt egy menekültstátuszi kérelmet, azt el kell bírálni.” Ami igaz is, csak éppen a kormányzati kommunikáció sugallja ennek ellenkezőjét éjjel-nappal.
A Kormányzati Tájékoztatási Központ közleménye pedig egy kiadós sorosozás után kijelenti:
„A nemzetközi védelemben részesülők száma nyilvános adat,ami a Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal honlapján megtalálható. 2015-ben 508, míg 2016-ban 432, 2017-ben 1291 és 2018-ban eddig 37 személy nemzetközi védelemben részesítéséről döntöttek a magyar hatóságok. A nemzetközi védelemben részesítettek 90%-a Magyarországon nem létesített lakcímet, hanem kihasználva a schengeni övezeten belüli szabad mozgás lehetőségét, a kiállított okmányokkal elhagyta Magyarország területét.”
A kormányzati védekezések azonban, mintegy mellékesen, két fontos tényt is elismernek. Az egyikre Simon Ernő, az ENSZ menekültügyi szervezetének (UNHCR) szóvivője is felhívta a Bloomberg figyelmét:
„A kormány, amely ritkán tett különbséget a válságzónákból érkező menekültek és a gazdasági okokból elindulók között, ellenben gyakran köti össze őket a terrorveszéllyel, most arra kéri a szavazókat, hogy tegyenek különbséget.”
A másik beismerés pedig az, hogy a menekültek nem veszik el a munkánkat és nem erőszakolják meg az asszonyainkat - hanem továbbmennek. Akkor is, ha Magyarország folytatja le az eljárást.
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.