2015-ben egyszer csak összeesett 200 ezer tatárantilop és megdöglöttek

időjárás
2018 január 18., 08:57
comments 96

2015-ben nagyjából 200 ezer szajga vagy más néven tatárantilop esett össze és döglött meg Kazahsztánban, ezzel kipusztult a Föld bolygó tatárantilop-állományának nagyobb része. A tömeges antilophalál okairól sokáig csak találgattak a kutatók is, a többség azonban valamilyen bakteriális fertőzésre gyanakodott. 

Mostanra kiderült, hogy emellett az éghajlatváltozás is közrejátszhatott, ugyanis az állatok pusztulásához a fertőzésen kívül kellett a szokatlanul magas hőmérséklet és páratartalom is. Sőt, több tudós is úgy gondolja, hogy a bakteriális fertőzést is a hőmérséklet-emelkedés a páratartalom emelkedése indíthatta be.

Ilyen egy szajga
photo_camera Ilyen egy szajga Fotó: Készítette: Tiarescott - TerraNova, le désert de Gobi, CC BY-SA 3.0,


Az antilopok egyébként érzékenyek a hasonló éghajlati változásokra, valószínűleg ugyanez vezetett tömeges tatárantilop-pusztuláshoz a nyolcvanas években.

Hogy az éghajlatváltozás pontosan hogyan indíthatta el a fertőzést, azt még nem tudni pontosan, de a tatárantilopok valószínűleg vérmérgezésben haltak meg, egy olyan baktérium miatt, ami normális körülmények között ártalmatlan. (BBC)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.