A magyar nyugdíjasnak fogalma sem volt, hogy a képen, amit kiposztolt, a világhírű Gerda Taro fekszik a halálos ágyán

Történelem
2018 január 20., 19:40

A Nagy-Britanniában élő John Kiszely kedden posztolt egy képet a Twitterre, amin apja, Kiszely János egy sebesült nőt ápol a spanyol polgárháború idején. A kép napok alatt világhírű lett, miután kiderült, hogy a sebesült nő valószínűleg világhírű fotóriporter, Gerda Taro lehetett. 

Taro Robert Capa parntere volt. 1937-ben tudósítani akart a brunetei frontvonalról, de amikor egy sebesülteket szállító teherautón próbált visszajutni Madridba, a jármű egy tankkal ütközött. A baleset után az El Escorialban működő brit kórházba szállították, ahol  Kiszely János is dolgozott a nemzetközi brigád tagjaként.  Taro másnapra belehalt sérüléseibe.

A képet megtaláló John Kiszely a Guardiannek azt mondta, hogy az apja nem sokat beszélt neki a polgárháborús élményeiről. A magyar orvost az ott dolgozó brit önkéntesek biztatták, hogy a háború után költözzön Nagy-Britanniában, mivel a magyar nagykövetség világossá tette, hogy itthon nem látnák szívesen, mivel a köztársaságpártiakat támogatta. A képet John Kiszely az apja halála után kapta egy korábbi önkéntestől, aki a polgárháború idején vele dolgozott. 

Gerda Taro és Robert Capa
photo_camera Gerda Taro és Robert Capa Fotó: Fred Stein/Picture-Alliance/AFP

A képről eddig nem gondolta, hogy különösebb jelentősége lenne, csak egy emlék volt neki az apjáról. Azt sem olvasta el sosem, mi volt a hátlapjára írva. Most a spanyol sajtó nagy felfedezésnek tartja az előkerült képet. A lapnak Richard Baxell történész azt mondta, szinte biztos benne, hogy azon Gerda Tarót ápolják. 

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.