Az országgyűlési választásokon indulni szándékozó jelölőszervezeteknek nyilvántartásba kell vetetniük magukat. A szervezetek folyamatosan juttatják el kérelmeiket az NVB-hez, amelynek a bejelentéstől számított négy napon belül kell döntenie a nyilvántartásba vételről. Ehhez előbb a Nemzeti Választási Iroda ellenőrzi a bejelentett szervezet létezését és adatainak hitelességét a civil szervezetek bírósági nyilvántartásában.
Az NVB korábban már nyilvántartásba vett jelölőszervezetként 37 pártot, valamint az országos nemzetiségi önkormányzatok közül ötöt.
A testület pénteki ülésén további 17 pártot vett nyilvántartásba, ezek - a kérelmek beérkezési sorrendjében - a következők: Szegényekért Párt (SZP), Haladás Párt (HP), Lehet Más a Politika (LMP), Változást Akaró Szavazók Pártja (VÁLASZ), Összefogás Párt, Nemzeti Radikális Köztársasági Párt (NRKP), Fiatalok és Idősek Társadalmi Integrációja Párt (FITIP), Közlekedő Polgárok Pártja (KPP), Iránytű Párt (IRÁNYTŰ), Nemzetegyesítő Mozgalom (NEEM), Korrupció Nélküli Magyarországért Párt (KNMP), Origó Párt (OP), Alternatív Magyar Néppárt (AMNP), Mi Nők Párt (MINŐK), Végső Esély Párt (VEP), Dolgozók Magyarországi Pártja (DMP), Mozdulj Magyarország Párt (MMP).
Nyilvántartásba vették továbbá a nemzetiségi önkormányzatok közül az Országos Lengyel Önkormányzatot (OLÖ), az Országos Szlovén Önkormányzatot (OSZÖ), az Ukrán Országos Önkormányzatot (UOÖ) és az Országos Szlovák Önkormányzatot (OSZÖ).
A határozatok nem jogerősek, azok ellen három napon belül felülvizsgálat kérhető a Kúriánál. Az április 8-ai parlamenti választáson országos listát az a párt állíthat, amely legalább kilenc megyében és a fővárosban, legalább 27 egyéni választókerületben önálló jelöltet állított. Országos nemzetiségi önkormányzat nemzetiségi listát állíthat, ehhez a névjegyzékben nemzetiségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább egy százalékának ajánlása szükséges. Az országos listákat március 6-ig kell bejelenteni az NVB-nél. (MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.