Zökkenőmentesen zajlott a Miniszterelnökséget vezető miniszter meghallgatása a parlament igazságügyi bizottságában az MTI és az Index tudósítása szerint. Gulyást első meghallgatásán elsősorban a minisztérium felépítéséről, közigazgatási és önkormányzati kérdésekről kérdezhették az ellenzéki politikusok.
Ahogy azt már hetek óta tudni lehet, a miniszter helyettese és parlamenti államtitkára a volt századvéges Orbán Balázs lesz, Tuzson Bence volt kommunikációs államtitkár területi közigazgatásért felelős államtitkárként, Takács Szabolcs uniós stratégiáért felelős államtitkárként, Varga Judit uniós kapcsolatokért felelős államtitkárként segíti majd a miniszter munkáját. Gulyás szerint egy „kormányzati agyközpontot” vezet majd, amely elsősorban koordinációs feladatokat lát majd el a kormányon belül.
A leendő miniszter méltatta a közigazgatásban az elmúlt nyolc évben lezajlott változásokat, köztük például a járási rendszer visszaállítását, és a kormányablakok működését, és az e-közigazgatás továbbfejlesztésére tett ígéretet. A jobbikos Staudt Gábor és Apáti István kérdésére reagálva visszautasította, hogy átalakítanák-e az önkormányzati rendszert a 2000 fő alatti kistelepülések rovására.
Az már most látszik, hogy erős egység lesz a szervezeten belül Fürjes Balázs államtitkársága: a volt kormánybiztos a Budapestért és az agglomerációért felelős államtitkárságot vezeti majd.
Gulyás ide kapcsolatódóan arról beszélt, hogy hamarosan egy 10 éves, összefüggő stratégiát fogadhat el a kormány méghozzá a főpolgármesterrel együttműködve, bár állítólag a terv „önkormányzati hatásköröket semmilyen formában nem érint” majd.
Budapest önkormányzati rendszerével kapcsolatban azt mondta, hogy „sosem lehet kizárni megfelelő többség mellett semmilyen változtatást”, de a 10 éves tervre is úgy tekintenek, mint amit a fővárosiak egyetértése nélkül nem lehet megvalósítani. Ezen a ponton már-már egy fővárosi konzultáció lehetőségét is felvillantva arról beszélt, hogy
„most nem látszik esélye, hogy a következő tíz évben kormányváltás lenne, de kizárni nem lehet, ezért olyan terv kell, amit mindenki tud támogatni”.
Gulyás kinevezését 7 kormánypárti támogatta, 4 ellenzéki nem, így jelölését a bizottság elfogadta. (Index / MTI)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.