Brüsszel felszólító levelet küldött 20 tagországnak, hogy tartsák be a nukleáris hulladékkezelésre vonatkozó irányelvet

eu
2018 május 17., 18:03

Az Európai Bizottság felszólító levelet küldött csütörtökön Magyarország mellett 19 másik EU-s tagországnak, mivel nem ültették át megfelelően a nemzeti jogrendjükbe a kiégett nukleáris fűtőelemek és radioaktív hulladékok kezeléséről szóló uniós irányelv egyes követelményeit.

A Bizottság szerint a kötelezettségszegésekkel kapcsolatos határozatait tartalmazó csomag keretében jogi lépéseket tett Ausztria, Csehország, Magyarország, Olaszország, Hollandia, Lengyelország, Portugália, Románia és az Egyesült Királyság ellen, mivel nem ültették át a nemzeti jogrendbe az Euratom nevű tanácsi irányelvet.

Az indoklás arra épül, hogy a nukleáris hulladékkezelés uniós irányelvének mellőzése hátráltatja a szabályozás célját, ami egy közösségi keretrendszer létrehozása lenne a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok felelősségteljes és biztonságos kezelésére, hogy a jövő nemzedékeire ne háruljanak indokolatlan terhek.

A Greenpeace demonstrációja a Dunán a Batthyány térnél 2018. március 25-én. A demonstrálók a majdani Paks II kiégett fűtőelemeinek tárolásával kapcsolatos aggályaikat fejezték ki.
photo_camera A Greenpeace demonstrációja a Dunán a Batthyány térnél 2018. március 25-én. A demonstrálók a majdani Paks II kiégett fűtőelemeinek tárolásával kapcsolatos aggályaikat fejezték ki. Fotó: Mónus Márton/MTI/MTVA

A bizottság emellett felszólította Belgiumot, Bulgáriát, a Csehországot, Dániát, Észtországot, Németországot, Görögországot, Írországot, Litvániát, Máltát, Hollandiát, Lengyelországot, Romániát, Szlovéniát, Spanyolországot és az Egyesült Királyságot, hogy fogadjanak el nemzeti programokat a kiégett fűtőelemek és a radioaktív hulladékok kezelésére vonatkozó politika területén.

Az érintett tagállamoknak két hónap áll rendelkezésére, hogy válaszoljanak a megfogalmazott érvekre. Ha ez nem történik meg, az Európai Bizottság indokolással ellátott vélemény küldéséről határozhat. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.