Már 16 ország vezetője jelezte, hogy részt vesz a menekültügyi EU-s minicsúcson vasárnap

külföld
2018 június 22., 17:29

Már tizenhat európai uniós tagállam vezetője jelezte, hogy részt vesz a vasárnapra összehívott informális migrációs és menekültügyi munkaértekezleten Brüsszelben - tájékoztatott az Európai Bizottság illetékes szóvivője pénteken.

Alexander Winterstein a brüsszeli testület sajtóértekezletén elmondta, hogy az eredetileg tervezett nyolc állam - Ausztria, Bulgária, Franciaország, Görögország, Málta, Németország, Olaszország és Spanyolország - mellett az utóbbi két napban Belgium, Dánia, Finnország, Hollandia, Horvátország, Luxemburg, Svédország és Szlovénia is jelezte részvételi szándékát.

"Nyolc országgal kezdtünk, mára tizenhat jelezte, hogy részt venne ezen az informális ülésen" - közölte.

A szóvivő hangsúlyozta, hogy a találkozó nyitott minden tagállam előtt, de nem kötelező részt venni rajta, minthogy a jelenlévők nem fognak döntéseket hozni.
Hozzátette, az egyeztetés után nem várható sajtótájékoztató, az egyes országok állam- illetve kormányfői azonban nyilatkozhatnak.

A visegrádi államok csütörtökön tudatták, hogy nem kívánnak részt venni a találkozón.

A vasárnapi megbeszélést Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hívta össze szerdán, noha azt is bejelentette, hogy nem ő kezdeményezte az egyeztetést, hanem egyes tagállamok, amelyeket nem nevezett meg. Az ülés célja hogy "európai megoldásokat" keressenek a migráció kérdésére az uniós vezetők jövő csütörtökön kezdődő rendes csúcstalálkozója előtt.

Szakértők szerint a jövő heti, egyébként számos más nehéz kérdést is felölelő EU-csúcs legfontosabb és legmegosztóbb témája a migrációs és menekültpolitika lesz.
Brüsszelben kevés esélyt látnak arra, hogy a tagállami vezetőknek sikerül kompromisszumra jutniuk az úgynevezett dublini menekültügyi rendszer reformjáról. 

Orbán Viktor csütörtökön jelezte, hogy a többi V4-ország vezetőihez hasonlóan nem lesz ott a találkozón, szerinte egy ilyen megbeszélés szervezése nem a Bizottság, hanem az Európai Tanács feladata. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.