Pénteken a SpaceX a NASA megbízásából felküldött egy csomó felszerelést a Nemzetközi Űrállomásra. Köztük egy számítógépet, a Crew Interactive Mobile Companiont, azaz CIMON-t. Így néz ki:
CIMON feladata, ahogy neve is mutatja, a legénység segítése lesz. A labdaszerű monitor lebegni fog az űrállomáson, és ha a legénység valamelyik tagja hívja, odanavigál, és segít elvégezni mindenféle kísérletet, mérést, szerelést. CIMON nemcsak az űrhajóshoz viszi az épp szükséges adatbázist, de hasznos képeket, videókat is tud mutatni, amivel segítheti az adott kísérletet vagy az adott alkatrész helyreállítását.
CIMON képes konkrét kérdésekre is válaszolni a rendelkezésére álló, szakmai adatbankok alapján.
Ő lesz az első ilyen fajta mesterséges intelligencia az űrben, mikor július 2-án szolgálatba áll a Nemzetközi Űrállomáson.
Az Európai Űrügynökség, a NASA és az IBM által fejlesztett robot ugyan minden űrhajóssal együtt tud dolgozni, de a leghatékonyabban a fejlesztésében is segítő német űrhajóssal, Alexander Gersttel működik.
Gerst volt az is, aki ragaszkodott ahhoz, hogy CIMON-on legyen egy jól látható kikapcsológomb, hogy ne hasonlítson annyira a 2001: Űrodüsszeiából ismert, meghibásodó és a legénység ellen forduló robotra, HAL-ra. (Mashable)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.