Nagy esélye van Harry Kane-nek, hogy a vébé gólkirálya legyen. Öt góljával úgy bekezdett már az első két fordulóban, mint 60 éve senki. Bármennyire szeretett volna játszani a harmadik fordulóban, a belgák ellen pihentette Southgate. Szerencséjére a négygólos Lukaku is kihagyta azt a meccset, a szintén négyig jutó Ronaldo pedig játszott ugyan Irán ellen, de kihagyott egy 11-est.
A nyolcaddöntőkben mindhárman játszottak, de csak Kane tudott gólt szerezni, 11-esből.
Így áll most a góllövőlista.
A kétgólosok között van a potenciális gólgyárosok közül Hazard, Neymar, Coutinho, Luis Suarez, Griezmann, esetleg Modric. Nekik maximum három meccsünk van arra, hogy behozzák a négygólos hátrányukat Kane-nel szemben. Ehhez kéne az is, hogy Kane nem szerezzen több gólt.
Kane lenne mindössze a második angol, aki világbajnokságon gólkirályi címet tud szerezni. Ez eddig csak Gary Linekernek sikerült, 1986-ban, amikor Maradona ütötte el az angolokat a továbbjutástól a negyeddöntőben. Linekernek öt meccs kellett a hat gólhoz, de egyet sem lőtt büntetőből.
Kane-nek elég volt három meccs, de a hat góljából hármat is 11-esből szerzett.
Persze azt is be kell lőni, mint most Messinél és Ronaldónál is kiderült. Vagy 2010-ben a ghánai Gyannál. Az igazi dráma volt.
Gyan a csoportmeccseken két 11-est is értékesített. Az Uruguay elleni negyeddöntőben, a hosszabbítás utolsó percben 1-1 állásnál Luis Suarez kézzel ütötte ki a gólba tartó labdát. Suárezt kiállították, Gyan harmadik 11-eséhez készülődött a vébén, a 120. percben. Ha belövi, Ghána első afrikai csapatként a legjobb négy közé jutott volna a vébén.
De a lécre vágta, a 11-es párbajban pedig Ghána kikapott.
Az elmúlt negyven évben csak a brazil Ronaldo lőtt több gólt egy vébén hatnál, 2002-ben 8-ig jutott. De úgy, hogy a 11-eseket nem ő lőtte, hanem egyet Rivalo, egyet Ronaldinho. Vagyis
Kane már ezzel a három meccsen szerzett hat góljával gólkirály lett volna az elmúlt 10 világbajnokság közül 9-en.
Hatszor mondjuk társgólkirályként, de van még legalább egy meccse.
Az mondjuk ritka, hogy valaki 11-esből szerez ennyi gólt, ehhez be kellett köszönnie a videóbírózás korszakának, és a rekordmennyiségben megítélt büntetőnek.
De kik voltak a nagy 11-eslövők?
Az viszont biztos, hogy Kane nem a góljaival könnyeztette meg a világot, hacsak valaki nem leli különös örömét egy bebikázott 11-esben.
Íme az első, amit 210-220 centiről szerzett:
A második, kb. ugyanolyan távolságról:
A harmadikkal és a negyedikkel könnyű dolgunk van, nem kell méricskélni, büntető volt mindkettő, amit egyébként elképeszteőn magabiztosan értékesített.
És az ötödik, a legtávolabbi, legalább 15 méterről, amiről elsőre még ő maga sem tudta, hogy gólt szerzett:
Az utolsó gólról ő maga is azt mondta, hogy az a pályafutása egyik legszerencsésebbje. Amit egyébként 24 passz előzött meg.
Íme mindez mozgóképen:
Az angol csatár helyzetkihasználása az első két meccsén egészen félelmetes volt, hatszor próbálkozott és szerzett öt gólt. Már amennyiben az utolsó, sarkán megpattant labdát egyáltalán lövésként lehet strigulázni.
A nyolcaddöntőben már kissé rontott a hatékonyságán, volt egy közelről, de kifacsart helyzetből megpróbált fejese.
És egy távoli lövés, amit inkább nem mutatunk meg.
És persze a 11-es, amit saját maga harcolt ki, nagyon ügyesen előkészítve, hogy a kolumbiai aztán rámásszon a hátára.
A 11-es párbajban természetesen belőtte a büntetőjét.
A 3+1 11-esből az első kettő tökugyanolyan volt, a bal felsőbe lőtte, a harmadikat középre. A negyediket (a büntetőpárbajban) pedig megint balra, de az alsó sarokba.
Kane a most véget ért idényben elképesztő formát mutatott a Tottenhamben, a bajnokságban 37 meccsen 30 gólt szerzett (egy évvel korábban is 29-et), a Bajnokok Ligájában 7/7-es mutatóval zárt.
Ezek között azért voltak egészen nagyok is, még számára is van élet az ötösön és a 11-es ponton kívül:
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.