Az NVB nem engedi, hogy népszavazás legyen a fű legalizálásáról

POLITIKA
2018 július 05., 21:55

A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) csütörtöki ülésén megtagadta két népszavazási kérdés aláírásgyűjtő ívének hitelesítését: az egyik a kétharmados törvények hatályba lépését országos népszavazáson erősítette volna meg, a másik kérdés azt célozta, hogy a kannabisz fogyasztása büntetőjogi értelemben ne minősüljön bűncselekménynek.

Büki Zoltán magánszemély kérdése úgy szólt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési képviselők minősített többségének, kétharmadának egyetértésével megalkotható, illetve módosítható törvények vonatkozásában, kizárólag azok az országgyűlés által elfogadott törvények válhassanak hatályossá - amelyeket az Alaptörvény 8. cikkely (1) bekezdése alapján elrendelt érvényes országos népszavazáson, a választópolgárok többsége megerősített?"

Az NVB egyhangú döntésében részben arra hivatkozva tagadta meg az aláírásgyűjtő ív hitelesítését, hogy az a sarkalatos törvények megalkotásának egy új szabályát írná elő, egy eredményes népszavazás esetén ezért módosítani kellene az Alaptörvényt, de az országos népszavazás még burkoltan sem irányulhat az Alaptörvény módosítására. Emellett a kérdés nem felel meg az egyértelműség követelményének az NVB szerint.

A Magyar Liberális Párt - Liberálisok kérdése pedig úgy szólt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarország területén a kannabisz fogyasztása büntetőjogi értelemben ne minősüljön bűncselekménynek?"

Az NVB egyhangúlag úgy döntött, a kérdés nem hitelesíthető, mert a kannabisz az Egységes Kábítószer Egyezmény alapján kábítószernek minősül, az ENSZ kábítószer-egyezményében pedig a felek abban állapodtak meg, hogy bűncselekménnyé nyilvánítják a személyi fogyasztásra szánt kábítószerek birtoklását, vásárlását és termesztését, a kábítószerrel visszaélés valamennyi formáját büntetőjogilag is szankcionálják. Vagyis eredményes népszavazás után fel kellene mondani a két nemzetközi szerződést, de ilyen célra még burkoltan sem irányulhat népszavazás. Emellett a kérdés az NVB szerint nem volt egyértelmű.

Az NVB határozatai nem jogerősek, azok ellen 15 napon belül lehet jogorvoslatot benyújtani a Kúriánál. (MTI)


Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.