Húsz éven belül teljesen méhnyakrákmentessé válhat Ausztrália, vélik a nagy tekintélyű orvosi szaklapban, a Lancetben megjelent kutatásukban az Új-Dél-Walesi Ráktanács kutatói. Modelljeik szerint a folyamatban levő oltási és szűrőprogramoknak hála már 2022-re rendkívüli ritkává válhat a betegség - ez definíció szerint százezer emberre vetítve hat új esetet jelentene csupán évente.
Ausztráliában a világon az elsők között, már 2007-ben HPV-oltási programot vezettek be a lányoknak, amit később a vírust tünetmentesen hordozó, de fertőző fiúkra is kiterjesztették.
A méhnyakrákot a HPV vírus okozza. Globálisan a méhnyakrák a negyedik leggyakoribb rák, amitől a nők szenvednek, pedig ez tényleg megelőzhető volna védőoltással. A most megjelent tanulmány modelszámításai újra igazolták ezt, az alapján 2035-re százezer lakosra vetítve négyre csökkenhet az új esetek száma - ez pedig már az az arány, ahol a járvány teljes felszámolásáról beszélhetünk. (Via BBC)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.