Macron: A jogállamiság helyzete Magyarországon aggasztóan alakul

politika
2018 október 26., 05:17

“Több intézkedés is torzíthatja a hatalmi ágak egyenlőségét, és a nemrégiben a civil szervezetekre vonatkozóan meghozott törvények sokkal nehezebbé tehetik ezek munkáját. Bizonyos folyamatokra rávilágított az Európai Parlament jelentése. Erről beszélni és emiatt aggódni nem azt jelenti, hogy kívülről leckéket adunk, hanem azt, hogy megvédjük a közös javainkat.”

Ezt Emmanuel Macron francia elnök mondta abban a négy visegrádi országbeli szerkesztőségnek adott csoportos interjújában, amiben magyar részről a HVG vett részt.

Macron szerint a Magyrországgal szemben elindított, 7-es cikkely szerinti eljárás elsősorban nem szakcionálni szeretne, hanem párbeszédet kezdeményezni és figyelmeztetni.

“Bűnbakot találni rövid távon segíthet, de hosszú távon a legrosszabbat készíti elő”

- magyarázta a francia politikus.

Macron ugyanakkor elutasította, hogy az EU fellépése Magyaroszág és Lengyelország esetében olyan külső nyomást jelentene, ami visszaállíthatja a jogállamiságot:

“Elutasítom a külső nyomás elképzelését. Európa mi vagyunk! Nem külföldről van szó. Saját magunk egy része ez, ezek a saját szuverén döntéseink, a saját értékeink, a mi identitásunk.”

Macron kiemelte az az ellentmondást, hogy

“Amikor Európa ír egy csekket, akkor nem hangzik el, hogy ez piszkos pénz. De amikor megvédi az értékeinket, hirtelen távoli ellenséggé válik. Nem egy erőviszonyokon alapuló kapcsolat létrehozásáról van szó, hanem a felelősség és szolidaritás elvei szerint való együttélésről.”

Amikor Orbán Viktorhoz fűződő személyes viszonyáról kérdezték, Macron azt mondta, hogy nem folytat személyes hadjáratot és jó a kapcsolata Orbán Viktorral, akit személyesen is, valamint a magyar nép által megválasztott miniszterelnökként is tisztel. De közben folyamatos harcot folytat az európai értékekért és identitásért.

A francia elnök a következő mondatában viszont már arra figyelmeztetett, hogy

“Én egy szuverén Európát szeretnék, amely megvédi az állampolgárait, az értékeit és felügyeli a határait. De egy olyan Európa, amely lefitymálja a nézetek és hitek sokszínűségét, az igazságszolgáltatás és a sajtó szabadságát, a menekültek befogadását, akik politikai üldöztetés elől menekülnek, nem más, mint saját magunk elárulása.”

A teljes interjú itt olvasható el.

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.