Évente 7 millió ember hal meg a szennyezett levegő belégzése miatt - nyilatkozta a legfrissebb kutatások alapján Tedros Adhanom Ghebreyesus, az Egészségügyi Világszervezet, a WHO ügyvezető igazgatója.
Az etiópiai származású Ghebreyesus meghökkentő számokat mondott a Guardiannak: elmondása szerint a Föld lakosságának 90 százaléka szennyezett levegőt szív magába nap mint nap, és a hatásai a rossz minőségű levegőnek súlyosabbak mint a kutatók idáig gondolták.
Ghebreyesus a „légszennyeződés az új cigi”, és ugyanolyan nagyságrendű kampányra és nemzetközi összefogásra van szükség a megfékezéséért, mint ami azután kezdődött, hogy nyilvánvalóvá váltak a dohányzás súlyos egészségkárosító hatásai.
A jövő héten tartják a WHO első konferenciáját, amely kifejezetten a legszennyezettség egészségügyi hatásainak kutatásáról és a probléma lehetséges megoldásairól szól majd. A világszervezet lobbistái abban bíznak: sikerül olyan nemzetközi megállapodásokat előkészíteniük, ami alapján országok és nagyvárosok vállalják majd, hogy csökkentik a légszennyezettséget.
Más kutatók arra figyelmeztetnek, az évi 7 milliós szám ennél magasabb is lehet, ez a szám ugyanis csak az egyértelmű szív- és tüdőbetegségeket mutatja meg, a rossz levegő élettani hatásai pedig ennél súlyosabbak és összetettebbek lehetnek, így kihathatnak a nők termékenységére, de akár cukorbetegségek kialakulására is.
A környezetszennyezés közegészségügyre gyakorolt hatásait vizsgáló WHO-igazgató Maria Neira szerint a legnagyobb veszélyben a csecsemők és gyerekek vannak a szennyezett levegő miatt. 300 millióan élnek olyan környezetben a világon, ahol a levegő szennyezettsége hatszorosan haladja a nemzetközi sztenderd szerint egészségnek tekinthető szintet. (Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.