Kásler Miklós átadta a Nemzet Művésze díjat Fekete Györgynek

MŰVÉSZET
2018 november 05., 17:05
comments 256

Hét alkotó részesült a Nemzet Művésze díjban, amit hétfőn vehettek át a Pesti Vigadóban.

Orosz István grafikusművész (b), Kampis Miklós építész (b2), Rofusz Ferenc animációsfilm-rendező (b3), Fekete György belsőépítész, a Magyar Mûvészeti Akadémia (MMA) tiszteletbeli elnöke (b4), Kunkovács László fotóművész, néprajzkutató (k), Budai Ilona népdalénekes (j4) és Lator László költő, műfordító, esszéista (j3), miután átvették a Nemzet Művésze díjat a Pesti Vigadóban 2018. november 5-én. Mellettük Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere (j2) és Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke (j).
photo_camera Orosz István grafikusművész (b), Kampis Miklós építész (b2), Rofusz Ferenc animációsfilm-rendező (b3), Fekete György belsőépítész, a Magyar Mûvészeti Akadémia (MMA) tiszteletbeli elnöke (b4), Kunkovács László fotóművész, néprajzkutató (k), Budai Ilona népdalénekes (j4) és Lator László költő, műfordító, esszéista (j3), miután átvették a Nemzet Művésze díjat a Pesti Vigadóban 2018. november 5-én. Mellettük Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere (j2) és Vashegyi György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke (j). Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI/MTVA

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere azt mondta:

„Magyarságunk számos más nemzettel ellentétben azért nem veszett el a történelem viharaiban, mert különös és erős önazonosság-tudattal rendelkezik, amely képes ellenállni minden erőszakos külső hatásnak”, „ennek az életszemléletnek a legfőbb gyökerei az ősi és a keresztény hagyományunk, a nyelvünk, Istenbe vetett hitünk, egymás szeretete és tisztelete, kultúránk, művészetünk és irodalmunk”.

A miniszter szerint nem lehetnénk magyarok, ha nem lenne magyar identitásunk, ha nem lenne lelkünk és gondolatvilágunk szerves része Vörösmarty lírája, Munkácsy festményei, Jókai regényei, Liszt és Kodály dallamai, Kós Károly épületei. A magyar művészet olyan kimagasló alkotókkal és alkotásokkal rendelkezik, amikre méltán lehetünk büszkék – mondta. Szerinte a művészet egyik célja nemzetünk hagyományainak, történelmünknek, érzésvilágunknak és életszemléletünknek a méltó feldolgozása.

A Nemzet Művésze díjat az MMA kezdeményezésére alapította 2013-ban az Országgyűlés a magyar művészeti élet kimagasló teljesítményt nyújtó, elismert képviselőinek személyes megbecsülése, méltó életkörülményeinek biztosítása céljából. A díj odaítéléséről a Nemzet Művésze-díj Bizottság dönt, a testületet 11 Kossuth-díjas művész alkotja.

Fekete György belsőépítész, az MMA tiszteletbeli elnöke, miután átvette a Nemzet Művésze díjat Kásler Miklóstól, az emberi erőforrások miniszterétől (j) és Vashegyi Györgytől, az MMA elnökétől (b) a Pesti Vigadóban 2018. november 5-én.
photo_camera Fekete György belsőépítész, az MMA tiszteletbeli elnöke, miután átvette a Nemzet Művésze díjat Kásler Miklóstól, az emberi erőforrások miniszterétől (j) és Vashegyi Györgytől, az MMA elnökétől (b) a Pesti Vigadóban 2018. november 5-én. Fotó: Szigetváry Zsolt/MTI/MTVA

A díj a színházművészet, az irodalom, a zeneművészet, a képzőművészet, a filmművészet, az építőművészet, a táncművészet, az iparművészet, a fotóművészet, a népművészet és a cirkuszművészet alkotóinak adományozható. A Nemzet Művésze cím az előzőleg Kossuth-díjban részesített és 65. életévét (táncművész és cirkuszművész esetében 50. életévét) betöltött művészeknek adható, a címet egyidejűleg legfeljebb 70 személy viselheti. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.