A Helsinki Bizottság megpróbálta rekonstruálni, miket kérdezhettek Gruevszkitől

politika
2018 november 19., 13:01
comments 113

Nagy kérdés, hogy hogyan és miről hallgatták meg a volt macedón kormányfőt, Nikola Gruevszkit, aki Magyarországon vesz részt menedékjogi eljárásban. Ezzel foglalkozik a Helsinki Bizottság is, ami rengeteg ilyen ügyben nyújtott már jogsegélyt menedékkérőknek.

Orbán és Gruevszki 2013. december 5-én Szkopjében.
photo_camera Orbán és Gruevszki 2013. december 5-én Szkopjében. Fotó: Boris Grdanoski/AP

A meghallgatáson elhangzottak – mint mindig, most is – titkosak a közvélemény előtt, mivel sok érzékeny adatot tartalmazhatnak. De minthogy a menekültügyi meghallgatások nagyon hasonlítanak egymáshoz, és vannak olyan kérdések, amiket mindenképp fel kell tenni az ügyintézőnek, talán még a különleges bánásmóddal kitüntetett, elítélt bűnözőnek is feltehettek.

Sánta Szabolcs Miklós, a Magyar Helsinki Bizottság ügyvédje megpróbálta rekonstruálni, hogyan nézhet ki egy macedón kérelmező ügyében a tipikus eljárás. A legjobb kérdések:

  • Ha tudta, hogy ez bűncselekmény, akkor miért követte el?
  • Miért nem vonult börtönbe?
  • Miért pont a magyar követségre?
  • Az embercsempésszel hol találkozott?
  • Az útja során érintett országokban miért nem nyújtott be menekültkénti elismerés iránti kérelmet?
  • Amennyiben kérelme elutasításra kerül, vállalja, hogy önkéntesen elhagyja az Európai Unió területét?
  • Hogy hívták az embercsempészt?

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.