34 újságírót öltek meg 2018-ban miközben a munkáját végezte világszerte, ez a szám közel kétszerese a tavalyi számnak (18) a Committee to Protect Journalists nemzetközi újságírószervezet statisztikái alapján.
Csak Afganisztánban idén 10 újságírót gyilkoltak meg, amiért a munkáját végezte. A másik súlyos eset, ami megdobta a számokat, az Egyesült Államokban történt: júniusban Jarrod Warren Ramos 5 embert lőtt le a marylandi Capital Gazette szerkesztőségében, közülük 4 újságíró volt.
A férfi hosszú ideje pereskedett a lappal rágalmazás miatt. Ez volt a legvéresebb, legtöbb halált okozó támadás az amerikai média történetében.
A jelentés szerint összesen 53 újságíró halt meg 2018-ban munkavégzés közben. Ez 13 százalékos emelkedés a tavalyi 47 halálhoz képet. Közülük többen háborús tudósítóként vesztették életüket. Többségük politikai újságíróként dolgozott.
A CPJ jelentésében kritizált Donald Trump amerikai elnököt, amiért nem vonta felelősségre a szaúdi herceget a Washington Post-nak író Dzsamál Ahmed Hasogdzsi meggyilkolása miatt, noha a CIA szerint is ő rendelte meg az újságíró megölését. A szervezet múlt heti jelentésében megállapította azt is, hogy rekordközelben jár a munkavégzés miatt bebörtönzött újságírók száma is. (Reuters)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.