Csaknem ezer angol és skót rendőrt kiképzését kezdték meg Nagy-Britanniában, hogy szükség esetén bevethessék őket Észak-Írországban. Ott azért lehet szükség ekkora rendőri erősítésre, mert Nagy-Britannia hivatalosan idén március 29-én ki fog lépni az EU-ból. Ha addig nem sikerül külön megállapodásban rendezni a kérdést, ez egyben azt is jelenti, hogy újra fel kell állítani a határt Írország és Észak-Írország között.
A két ország között az északír polgárháborút lezáró nagypénteki egyezmény értelmében megszűnt a határ, sőt, az ír rendőrség északír területen is működhet. Amennyiben újra fel kell állítani a határt, az az egyezmény felmondását is jelentené, ez pedig könnyen a szektariánus erőszak kiújulásához vezethet.
Az erősítést a Guardian értesülései szerint az északír rendőrség (PSNI) parancsnoka kérte.
A jelek szerint amúgy egyre nagyobb az esélye egy megállapodás nélküli brit kilépésnek. Leo Varadkar ír miniszterelnök szerint országa már ugyanolyan szinten készül erre, mint arra az eshetőségre, hogy a brit parlament végül mégis elfogadja a megállapodást. Mint mondta, beszélt Angela Merkel német kancellárral, aki megerősítette, hogy az EU már nem fog változtatni ajánlatán.
Az EU vezetői ugyanezt közölték a brit kormánnyal is.
Ez pedig rossz hír, mert Theresa May kormányfőnek két napig tartó tárgyalásokon se sikerült meggyőznie a kisebbségi kormányát kívülről támogató északír unionista párt, a DUP képviselőit arról, hogy támogassák a Brexitről kialkudott megállapodást, így egyre halványabb az esélye annak, hogy azt a brit parlament elfogadja.
Kérdés, hogy egy megállapodás nélküli kilépés utáni eleve felfokozott helyzetben mennyire jelent megoldást az, ha angol és skót rendőröket vezényelnek Észak-Írországba, ahol a republikánusok (ír katolikusok) megszállóként tekintenek a protestáns britekre. (Via The Guardian)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.