A megkérdezettek több mint fele, az ellenzéki szavazók négyötöde ért egyet azzal az ötlettel, hogy az EP-választáson minden ellenzéki párt, vagyis a baloldali pártok, a Momentum és a Jobbik közös listán induljon. A Publicus a Népszava felkérésére készített kutatása szerint az ötlet leginkább a Jobbik szavazóinak tetszik, 88 százalékuk támogatná, hogy pártjuk a baloldali pártokkal közös listán induljon a tavaszi választáson.
A 2019. január 9-16. között, 1009 ember megkérdezésével készült, +/-3,1 százalékos hibahatárú, reprezentatív felmérés adatai alapján az összes megkérdezett 53 százaléka gondolja úgy, hogy a teljes ellenzéknek közös listát kéne állítania. A pártprefenecia alapú bontásból kiderűl, hogy még a Fidesz támogatóinak 20 százaléka is így gondolja. Az MSZP szavazóinak 71, a Jobbik szavazóinak 88, a többi ellenzéki párt szavazóinak 78 százaléka támogatja a közös listát, és ami ennél is fontosabb, a bizonytalanok 57 százaléka is. Összességében az ellenzéki szavazók négyötöde támogatja a közös listát.
A Publicus ez alapján azt is felmérte, hogyan alakulnak a pártpreferenciák, ha a pártok mind önállóan indulnak, ha az ellenzék közös listát állít, vagy ha az MSZP-Párbeszéd mellett a Jobbik az LMP-vel szövetkezve állít külön listát.
A Publicus az EP-forgatókönyveken túl azt is felmérte, hogy hogyan alakul a közvéleményben egy baloldali összefogás támogatottsága. 2018 májusában az összes megkérdezett 44 százaléka támogatta csak az ötletet, további 16 százalék pedig úgy vélte, hogy a Jobbikot is be kéne venni az összefogásba. Bő fél évvel később már az összes megkérdezett abszolút többsége, 55 százaléka támogatta a baloldali összefogást, további 12 százalék gondolta úgy, hogy a Jobbikkal is össze kell fogni.
A tisztán baloldali összefogást még a jobbikosoknak is az 57 százaléka támogatja, további 38 százalékuk pedig a Jobbik bevonását is szorgalmazza. Összességében az ellenzéki szavazók 77 százaléka támogatja a baloldali pártok összefogását, és összesen 93 százalék támogatja, hogy az ellenzéki pártok összefogjanak. (Via Publicus, Népszava)
Kommentek
Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.