Egy 89 éves holokauszttúlélő Amerikában régi magyar állami iratokat nézeget, így talált meg zsidóktól elrabolt műkincseket

történelem
2019 január 31., 17:21

A Detroit News bemutatta Clara Garbon-Radnotit, a 89 éves éves holokauszttúlélőt, aki az apját, a lánytestvérét és 31 első unokatestvérét veszítette el, ő maga pedig 22 különböző helyen bujdokolt, így vészelte át a második világháború alatti népirtást.

A cikk szerint az idős zsidó asszony csak keveset beszél az akkor történtekről, viszont fontos szerepet játszik holokauszttúlélők és a családtagjaik életében, ugyanis segít nekik felkutatni azokat a műalkotásokat, amiket annak idején Magyarországon erőszakkal elvettek tőlük.

Az Oakland megyében élő Garbon-Radnoti az elmúlt évtizedben minden héten régi magyar nyelvű állami iratokat olvasott több évtizedes mikrofilmeken a Farmington Hills-i Holocaust Memorial Centerben, többek között arról, hogy a nácibarát kormányok mikor milyen értékes műalkotásokat vettek el zsidó családoktól.

Két éve Garbon-Radnoti talált egy listát is, ami specifikusan felsorolt rengeteg műkincset, amit magyar zsidóktól zsákmányoltak, azt mondta, örömében majdnem kiabált. Szerinte kb. 300 ezer műkincsről van szó, amik azóta szétszóródtak a világban.

Egyszer pedig az özvegy nagynénjének (aki a lányával együtt egy koncentrációs táborban halt meg) a nevét és a címét találta meg, és mint megtudta, egy sodrófát, négy konyhai széket, egy konyhaasztalt és egyebeket raboltak el tőle annak idején.

Magyar és német katonák zsidókat tartóztatnak le Budapesten 1944 októberében.
photo_camera Magyar és német katonák zsidókat tartóztatnak le Budapesten 1944 októberében. Fotó: German Federal Archives/Wikipedia

Egy 2016-os amerikai törvény értelmében a családoknak 2027 januárjáig van idejük kérvényezni, hogy visszakaphassák az eltulajdonított értékeiket. (Detroit News)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.