Az orosz gázfüggőség csökkentéséről tárgyaltak Szijjártóval Washingtonban

POLITIKA
2019 február 07., 19:25

A magyar földgázimport diverzifikációs lehetőségéről tárgyalt Rick Perry amerikai energiaügyi miniszterrel Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Washingtonban.

Szijjártó arra kérte az amerikai minisztert, járjon közbe az Exxon-Mobil olaj- és gázipari cégnél, hogy kezdjék meg az osztrák OMV-vel közösen birtokolt fekete-tengeri gázmező kitermelését. Ugyanis ahhoz, hogy az Exxon és az OMV meg tudja kezdeni a kitermelést, ha meg tudnak állapodni a román állammal. Ha ez beindulna, akkor a gáz azon a vezetéken áramolhatna Magyarországra, amit Románia már elkezdett építeni a Fekete-tengertől, és azon a román-magyar gáz-interkonnektoron keresztül jutna be az országba, amelynek kétirányúvá tételét már szintén elkezdték a románok.

Szijjártó azt mondta, hogy Magyarország számára egyértelműen stratégiai érdek, hogy a konzorcium hozza meg a szükséges beruházói intézkedéseket a gáz kitermelésére, és az is, hogy a gázból vásárolni tudjon.

A külügyminiszter úgy látja, hogy Magyarország számára nemzetbiztonsági és szuverenitási kérdés, hogy minél több forrásból és útvonalon tudja beszerezni az ipar működtetéséhez és a lakossági igények kielégítéséhez szükséges földgázmennyiséget.

Hozzátette, hogy Magyarország minden szükséges intézkedést meghozott annak érdekében, hogy számottevően függetleníteni tudja magát a jelenleg szinte kizárólagosan Oroszországból beszerzett gáztól.Az amerikai energiaipari miniszteren kívül Szijjártó Péter tárgyalt még Washingtonban Wess Mitchellel, a külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős államtitkárával, valamint számos más ország ott tartózkodó külügyminiszterével: a szerb Ivica Daciccsal, az ukrán Pavlo Klimkinnel, a boszniai Igor Crnadakkal, az iraki Mohamed Ali al-Hakimmal és a bahreini Háled bin Ahmed bin Mohamed al-Kalifa sejkkel. (MTI)

Kommentek

Közösségünk messze túlnyomó többségének jószándéka és minden moderációs igyekezetünk ellenére cikkeink alatt időről-időre a kollégáinkat durván sértő, bántó megjegyzések jelentek meg.
Hosszas mérlegelés és a lehetőségeink alapos vizsgálata után úgy döntöttünk, hogy a jövőben a közösségépítés más útjait támogatjuk, és a cikkek alatti kommentelés lehetőségét megszüntetjük. Közösség és Belső kör csomaggal rendelkező előfizetőinket továbbra is várjuk zárt Facebook csoportunkba, a Közértbe, ahol hozzászólhatnak a cikkeinkhez, és kérdezhetnek a szerzőinktől is.